Освежено 16:14:25
Недела, 25 Јуни 2017

Вести

Груевски: Исплатени 25 милиони евра субвенции за тутун на 29 илјади земјоделци

News image

Вкупно 25 милиони евра се исплатени за субвенции за тутун на 29 илјади земјоделци. Очекувам и откупот кој претстои за годинашната реколта успешно да...

Груевски: Растот на индустриското производство ќе повлече раст на профитот и нови работни места

News image

Порастот на индустриското производство од 13,1 отсто во октомври е најголем раст оваа година гледано на месечна основа и практично ќе повлече зголем...

Ванхојте предлага закон за медиуми спротивен на одобрениот од ЕУ, за кој се потрошени 900.000 евра

News image

Постоечкиот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услови е донесен при крајот на 2013 година. За овој закон и за подзаконските акти од оваа облас...

Македонија пошумена со три милиони дрвца

News image

Под мотото „Засади успех“ денеска на повеќе од 100 локации на целата територија на Република Македонија се одржа 16-тата акција „Ден на дрвото-зас...

Нова германска инвестиција во Прилеп и три нови зони

News image

Покрај американската глобална компанија „Гентерм“ во ТИРЗ во Прилеп влегува уште еден странски инвеститор, а тоа е германската компанија Акомпласт з...

Државна лотарија: Ден за садење, подарување и дружење

News image

Денес, на Ден на дрвото, добитничката на првиот автомобил VW PASSAT од инстант лозот СРЕЌНИ ТРКАЛА, заедно со Марјана и Иџе и тим од Државна лотар...

Нови 2.000 вработувања со отворањето на Гентерм во Прилеп

News image

  Отворање нови 2.000 директни вработувања, како и голем број индиректни вработувања преку можноста за соработка на локални компании ќе овозмо...

Грција на економските мигранти им издава лажни документи со статус на бегалци!?

News image

Бројот на безбедносните сили денес видливо зголемен долж граничната линија покрај жичeната ограда. Утрово група економски мигранти со ќебињата кои и...

Македонските и бугарските погранични служби засадија 40 садници туа и чемпрес на ГП Делчево

News image

Македонските и бугарските погранични служби на граничниот премин Делчево, денеска се вклучија во акцијата  „Ден на дрвото“. Симболично п...

Тур-операторите да ги искористат зголемените субвенции за странски туристи

News image

Од 1 јануари 2016 година почнуваат да важат зголемените субвенции за определени земји кои ги дава Владата за привлекување на странски туристи.

ФОТО: Владини министри засадија дрвца во Прилеп

News image

Владините министри се приклучија на денешната акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Издадени нови 2.695 потврди за азил на странски државјани, најбројни од Сирија

News image

За 24 часа издадени се потврди на вкупно 2.695 странски државјани, од кои 1.207 се од машки пол, 542 се од женски, 819 се деца кои го придружуваат н...

Македонското јагне и кланиците ги задоволуваат барањата на кинескиот пазар

News image

Количините за извоз на замрзнато јагнешко месо во Кина допрва ќе се договара, а рано е да се зборува и за цените, беше речено денеска по работниот...

Нова спортска сала во Прилеп, Груевски најави уште три

News image

Државното средно училиште „Кузман Јосифовски Питу“ во Прилеп денеска доби нова сала, инвестиција на Владата вредна 24 милиони денари, во рамки на пр...

Ќамили: Безбедносната состојба стабилна, соработката со соседите на високо ниво

News image

Безбедносната состојба во Македонија е стабилна и нема потреба од загриженост и паника, изјави Земри Ќамили, заменик министер за внатрешни работи,...

Партии

Трибини на ВМРО-ДПМНЕ во Дојран и Демир Капија

News image

Во организација на ВМРО-ДПМНЕ денес ќе се одржат две трибини како дел од кампањата “На Македонија и треба твојата идеја”.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не може да дише поради воздухот кој го загади нивната тоталитарна реторика

News image

Недостатокот на воздух кај СДСМ е директно поврзан со ефектите на нивните фашистички предлози за Законот за медиуми, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме воведување на фашистички закони

News image

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да ја узурпира и укинува слободата на медиумите и да дејствува спротивно на сите европски стандарди и конвенции за...

Економија

Индустријата продолжува да расте

News image

Индустриското производсто продолжува да расте, покажуваат статистичките податоци.

Близу 6 милиони евра инкасирала државата од продажба на деловни простории

News image

Државата изминатава година преку аукции продаде 84 деловни простории за вкупно 5,9 милиони евра.

Од полноќ поевтинуваат горивата

News image

Цените на бензините и на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар по литар, одлучии денеска Регулаторната комисија за енерг...

Црна хроника

Скопјанец ја бара 17-годишната ќерка

News image

Седумнаесет годишно девојче вчера е пријавено за исчезнато во Скопје.

Исчезната штитеничка од Домот „25 Мај“

News image

Исчезна 17-годишна штитеничка од Домот „25 Мај“.

Кумановец приредил хорор на сограѓанка

News image

Непознат сторител со закана со пиштол извршил разбојништво во обид над Б.И.(37) во Куманово.

Култура

Пиесата „Чекачот“ од Трајче Кацаров утре во ДПМ

News image

Во Друштвото на писателите на Македонија утре ќе биде прикажана претставата „Чекачот“ од Трајче Кацаров.

ФОТО: Македонска гордост – младиот виолинист Александар успешно чекори на патот кон светска слава

News image

Има само 14 години, а веќе е дел од светските музички кругови. Александар Иванов од Скопје е вистинска македонска гордост.

Министерството за култура додели уште шест решенија за национална пензија

News image

Шест истакнати поединци кои имаат оставено белег во областа на културата и уметноста добија национални пензии од Министерството за култура. Министер...

  • 24 часа