Освежено 16:14:25
Недела, 25 Јуни 2017

Култура

dpm-slika160

Во Друштвото на писателите на Македонија утре ќе биде прикажана претставата „Чекачот“ од Трајче Кацаров.

aleksandar-violina160

Има само 14 години, а веќе е дел од светските музички кругови. Александар Иванов од Скопје е вистинска македонска гордост.

kultura.jpg-160

Шест истакнати поединци кои имаат оставено белег во областа на културата и уметноста добија национални пензии од Министерството за култура. Министерката Елизабета Канческа- Милевска денеска им ги вр ...

izlozba-veles160

Во организација на велешкиот Народен музеј и со финансиска поддршка од Министерството за култура и Општина Велес синоќа во Ликовниот салон во Велес беше отворена изложбата на фотографии на  сакрал ...

muzej-skopje160

Од колекциите на Скопје, е насловена изложбата на уметнички дела  во сопственост на Град Скопје, културните установи и јавните претпријатија“,  што ќе биде отворена вечер во Музеј на град Скопј ...

pisateli.jpg-160

Во Друштвото на писатели на Република Македонија денеска ќе бидат прогласени добитниците на наградата „Млади поети“- проект на Агенцијата за млади и спорт.

plakata.jpg-5000000000

 

По повод 65 години постоење на Турскиот театар-Скопје, членови на ансамблот и директорот Атила Клинче денеска имаа средба со министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. Разговар ...

izlozba-milorad160

Во организација на Фото Сојуз на Македонија и Кинотека на Македонија, вечер во 20 часот во изложбениот простор на Кинотеката, ќе се одржи изложба на фотографии од српскиот фотограф Милорад Милиќевиќ, ...

izlozba-sanf160

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, заедно со амбасадорот на Република Словачка во Република Македонија, Мартин Безак и координаторот на Обединетите нации, Луиза Винтон денеска ќе ја отворат изл ...

simontrpcevski-na-bis160

Виртуозот на пијано Симон Трпчески синоќа со соло рецитал со програма од Шопен гостуваше во престижната лондонска сала Барбикан, каде првпат настапи без придружба на оркестар. Публиката го поздр ...

  • 24 часа