Освежено 16:14:25
Недела, 25 Јуни 2017

Општини

Туристичките потенцијали на Охрид, Струга и Подградец ќе бидат презентирани во Германија

News image

Туристичките потенцијали на крајезерските градови Охрид, Струга и Поградец, во месец февруари идната година, ќе бидат презентирани во Визмар во Герм...

Во Битола засадени 88.000 садници

News image

На денешната еко-акција „Ден на дрвото“ која се изведе во атарот на битолското село Ротино, на надморска височина од 740 метри, претставници на ја...

Во Ресен засадени 10.000 дрвца питом костен и црн бор

News image

Под мотото „Засади успех“ денеска во преспанското село Сливница беа засадени околу 10.000 дрвца питом костен и црн бор, во рамки на 16. акција „Ден ...

Во Велес засадени 80 илјади листопадни садници

News image

Во акцијата за пошумување „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ што по 16. пат се организира во цела Македонија, денеска во Велес беа засаден...

Во прилепско ќе се засадуваат јасен и багрем на 32 хектари

News image

Во денешната акција „Ден на дрвото“ под мотото „Засади успех“,  во Прилепско ќе се сади во атарот на селото Оревоец.

Во Струга и Вевчани ќе бидат засадени 18.000 дрвца во акцијата „Ден на дрвото“

News image

Во општините Струга и Вевчани денеска ќе бидат засадени околу 18.000 дрвца во рамки на 16. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, што ...

Во Пијанец и Малешевијата засадување на 53 илјади садници

News image

Во Пијанец и Малешевијата во рамки на кампањата „Ден на дрвото“ за денеска е најавено дека ќе бидат засадени 53 илјади садници, пишува МИА.

Во Кочани регистрирани три нови случаи на ХИВ СИДА

News image

Центарот за Јавно здравје во Кочани денеска во рамки на одбележувањето на Денот за борба против ХИВ-СИДА, информира дека во општината се регистриран...

Во Крива Паланка ќе бидат засадени 4000 садници

News image

Во традиционалната есенска акција „Ден на дрвото – засади успех“  која ќе се спроведе утре, во Крива Паланка ќе бидат засадени 4...

Скопје

Новогодишната елка на иста локација како лани- Скопје ќе блесне

News image

Град Скопје и годинава, традиционално, за да го разубави амбиентот за претстојните Новогодишни и Божиќни празници ќе го украси и декорира централнот...

Повеќе скопски улици и села утре без струја

News image

Без струја утре од 8:30 до 16:30 ќе останат корисниците од булеварот „Јане Сандански“ броевите 107, 105 и 93 во општина Аеродром.

Нова црква ќе се гради во населбата Даме Груев

News image

Во сабота со почеток во 12 часот во населбата Даме Груев во општината Ѓорче Петров, ќе биде поставен камел темелник на новата црква „ СВ. Преображен...

Беличанец- Алексиќ и советниците засадија дрвца во новиот парк во Расадник

News image

Градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ заедно со повеќе советници, дел од општинската администрација,денес беше во новиот ...

Отворена изложбата „Од колекциите на Скопје“- селекција на одбрани дела кои се сопственост на Градот

News image

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски вчера вечерта во Музејот на Град Скопје, свечено ја отвори изложбата „Од колекциите на Скопје“ - изл...

Проекти

Јуниорска балканска олимпијада по информатика во Охрид

News image

Ученикот од Полска Јулиус Фам е најдобар учесник на Јуниорската балканска олимпијада по информатика, која се одржа од 14 до 19 септември во Охрид....

Државен натпревар на екипи по прва помош

News image

Под мотото „Првата помош во услови на мигрантска криза“ денеска во Крива Паланка ќе се одржи 24. Државен натпревар на екипите по прва помош.

Потенцијали за развој на руралниот туризам во Струга

News image

Поддршка за развој на руралниот туризам во струшкиот регион и прикажување на убавините на Струга и околината е целта на проектот „Промоција на пот...

  • 24 часа