Освежено 16:14:25
Недела, 25 Јуни 2017

Вести

ФОТО: Бегајќи од терористи се фрлила преку прозор и починала, а станувало збор за вежба

News image

Симулациска вежба на терористички напад била организирана на Универзитетот Стратмор во Најроби , но наместо како поука за тоа како да се однесуваа...

ИД обучува пилоти со најмодерни авиони- симулатори

News image

Терористичката група Исламска држава (ИД), обучува пилоти со најмодерни симулатори за управување со воени авиони во либискиот град Сирт, пишува весн...

НАТО стои зад Турција и одобри нови мерки за одбрана

News image

Сојузниците ја поддржуваат Турција со огромна солидарност, се наведува во заедничката изјава на министрите за надворешни работи на земјите од НАТО...

ВИДЕО: Терорист се саморазнесе додека позира за видео

News image

Терористичката група Исламска држава е една од најактивните на интернет и воопшто не се плаши од фактот дека покажува различни борбени маневри во мр...

Давутоглу: Не очекувам прекин на испораката на руски гас за Турција

News image

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу синоќа изјави дека не очекува Русија да ја прекине испораката на природен гас за Турција, но дека сепак Анкара е по...

Асад: Мир во Сирија кога Западот ќе престане со поддршка за терористите

News image

Мирот ќе дојде во Сирија ако Западот и нивните сојузници на Блискиот исток „престанат да ги поддржуваат терористите“, изјави сирискиот претседател...

Запрен превозот во близина на метрото во Истанбул, се истражуваат причините за експлозијата

News image

Шест лица се повредени во експлозијата кај метро станицата во Истанбул, превозот е запрен, а причините за експлозијата се уште се нејасни.

Експлозија во Истанбул, еден загинат

News image

Едно лице загина во експлозија во близина на метро станица во Истанбул. Несреќата била предизвикана од експлозија на трансформатор, пренесе БТА.

Русија воведе санкции кон Турција

News image

Рускиот премиер Дмитриј Медведев го потпиша декретот со кој Владата воведува низа санкции кон Турција, поради соборување на рускиот воен авион.

Русија ќе гради две воени бази на Курилските Острови

News image

Русија гради две воени бази на островите Итуруп и Кунашир, со што ќе се зголеми воената подготвеност на армијата на источната граница, изјави мини...

Регион

ФОТО: Исчезна српски спортист, по него трага Интерпол

News image

  Исчезна српскиот ватерполист Урош Вуковиќ (17).

Околу 300 лица од Косовo се бореле за Ал Нусра и ИД

News image

  Од 2012 година, од почетокот на вооружениот судир во Сирија, околу 300 лица од Косово се бореле на страната на терористичките организации Ал...

ФТ: Закана до Атина за нејзино исклучување од Шенген поради немоќ да ги контролира границите

News image

Европејците на маса поставиле закана за исклучување на Грција од Шенгенската зона заради се поголемата немоќ на државата да ги контролира границит...

Најопасниот џихадист живее во Србија (ФОТО)

News image

Еден од најопасните џихадисти од Исламската држава Лаврдрим Мухаџери е забележан во Србија, пренесува српски Информер. 

Косовски Албанец уапсен за тероризам, наоѓал борци за во Сирија

News image

Косовски Албанец беше уапсен под сомнение за тероризам, пренесе БТА.

Бизнис

Еден отсто најбогати ја поседуваат третината од европското богатство

News image

  Околу четвртина од Европејците, односно 123 милиони луѓе живее во сиромаштија, додека само еден отсто најбогати ја поседува третината од евр...

Околу 66% од вработените се незадоволни од својата плата

News image

Најновите истражувања покажаа дека во просек околу 66% од вработените се всушност незадоволни од својата плата. Тоа значи дека доколку Вие не сте за...

Повеќе во: Бизнис
  • 7 дена