Освежено 16:14:25
Недела, 25 Јуни 2017

Европејците на маса поставиле закана за исклучување на Грција од Шенгенската зона заради се поголемата немоќ на државата да ги контролира границите, објави Фајненшал тајмс, пишува МИА.

grcija-slika500

Британскиот весник цитира европски дипломати кои велат дека министрите за надворешни работи на ЕУ кои в петок ќе имаат средба, јасно ќе и стават до знаење на Грција дека ќе има „драстични мерки“ ако Атина не дејствува пред средбата на врвот закажана за средината на декември.

Се наведува дека неколкупати бил посочуван тој проблем пред властите во Атина и заканата за прекин на учеството на државата во Шенгенскиот договор. 

Спонзорирани линкови

  • 7 дена