Освежено 16:14:25
Недела, 25 Јуни 2017

Вести

najrobi3.jpg160

Симулациска вежба на терористички напад била организирана на Универзитетот Стратмор во Најроби , но наместо како поука за тоа како да се однесуваат за време на потенцијална закана, вежбата завршила ...

1600098463

Терористичката група Исламска држава (ИД), обучува пилоти со најмодерни симулатори за управување со воени авиони во либискиот град Сирт, пишува весникот „Аш Шарк ал аусат“.

nato.jpg160

Сојузниците ја поддржуваат Турција со огромна солидарност, се наведува во заедничката изјава на министрите за надворешни работи на земјите од НАТО по преговорите во Брисел.

id0borec.jpg160

Терористичката група Исламска држава е една од најактивните на интернет и воопшто не се плаши од фактот дека покажува различни борбени маневри во мрежата.

davutoglu.jpg-160

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу синоќа изјави дека не очекува Русија да ја прекине испораката на природен гас за Турција, но дека сепак Анкара е подготвена и за такво евентуално сценарио.

asad.jpg-160

Мирот ќе дојде во Сирија ако Западот и нивните сојузници на Блискиот исток „престанат да ги поддржуваат терористите“, изјави сирискиот претседател Башар Асад, пренесе МИА.

eksplozija-istanbul160

Шест лица се повредени во експлозијата кај метро станицата во Истанбул, превозот е запрен, а причините за експлозијата се уште се нејасни.

istanbul160

Едно лице загина во експлозија во близина на метро станица во Истанбул. Несреќата била предизвикана од експлозија на трансформатор, пренесе БТА.

dmitry-medvedev160

Рускиот премиер Дмитриј Медведев го потпиша декретот со кој Владата воведува низа санкции кон Турција, поради соборување на рускиот воен авион.

rusija.jpg-160

Русија гради две воени бази на островите Итуруп и Кунашир, со што ќе се зголеми воената подготвеност на армијата на источната граница, изјави министерот за одбрана генерал Сергеј Шојгу.

  • 7 дена