среда, 22. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на лица со сомнително потекло, вели во интервју за „Макфакс“ Наќе Чулев, поранешен директор на Агенцијата за разузнавање.

Чулев, кој сега е суспендиран од Агенцијата за разузнавање, појасни дека суспензијата се должи на недобивање безбедносен сертификат.

„Прашањето зошто сум одбиен би требало да биде поставено до човекот којшто моментално се соочува со скандал од меѓународни размери, а тоа е директорот на АНБ, Виктор Димовски“, потенцира Чулев.

„Безбедносниот систем е неефикасен и подложен на корупција, и доколку Виктор Димовски смета дека тоа не е така, го повикувам на јавно соочување за да ги изнесеме аргументите“, му порача во интервјуто Чулев на Димовски.

„Агенцијата за национална безбедност е експозитура на СДСМ и ДУИ“, оценува тој.

Целото интервју со Наќе Чулев погледнете го на МАКФАКС.мк

 

Најнови вести