четврток, 30. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Тите вчера го стави третиот голман на Бразил во игра и испиша историја на Мундијалите

Тите вчера го стави третиот голман на Бразил во игра и испиша историја на Мундијалите

Бразил вчера демонстрираше моќ и квалитет совладувајќи ја Јужна Кореја со 4:1 во осминафиналето. Натпреварот беше решене после половина час кога Бразилците веќе имаа убедливо водство.

Корејците не беа на нивото на „Кариоките“ и по натпреварот можеа само да им честитаат. Селекторот Тите во 80. минута имаше простор да му даде минути и на третиот голман Вевертон кој влезе на местото на Алисон.

Едерсон веќе бранеше во првиот натпревар, а со оглед на измените кои ги направи поразот од Камерун кога го имаа обезбедено, само Вевертон немаше настап досега во Катар. Тоа се промени кога голманот на Палмеирас влезе во игра во тие десетина минути.

Тите со тоа стана првиот селектор во историјата на Мундијалите кој ги користел сите 26 играчи.