четврток, 30. ноември 2023. Вести денес: 0
home Регион

Шолц: Во интерес на Германија и Европа е Балканот да се приклучи на ЕУ

Шолц: Во интерес на Германија и Европа е Балканот да се приклучи на ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска наглчаси дека е во интерес на Германија и Европа останатите земји од Балканот да се приклучат на Европската Унија.

Говорејќи во Парламентот пред еднодневниот самит на 27-члената Унија во Брисел, Шолц го поздрави оживувањето на разговорите за пристап во ЕУ со шесте земји од Западен Балкан во последните месеци и вчерашната одлука да и се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина.

– Во наш германски и наш европски интерес е остатокот од Балканот да стане дел од Европската Унија, рече тој пред пратениците во Берлин.

Шолц, исто така, ја пофали одлуката да и се дозволи на Хрватска да се приклучи на Шенген зоната.