понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Аљаска ја погоди силен земјотрес од 8 степени – издадено предупредување за цунами!

Аљаска ја погоди силен земјотрес од 8 степени – издадено предупредување за цунами!

Предупредување од цунами издадено е на Аљаска, после земјотресот со јачина од 8,1 степни по Рихтер, кој ја погоди оваа област.

Состојбата на Аљаска е алармантна.

Епицентарот на земјотресот е забележан на длабочина од 10 километри, 281 километри југоисточно од градот Кодиак на Аљаска.