вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Папата го спореди украинското страдање со нацистичка операција во Втората светска војна

Папата го спореди украинското страдање со нацистичка операција во Втората светска војна

Папата Франциск денеска ја спореди војната во Украина со нацистичката операција во која, во првиот дел од Втората светска војна, беа убиени околу два милиони луѓе, главно Евреи.

Обраќајќи се на овонеделната општа аудиенција пред полските аџии, Франциск истакна дека Католичкиот универзитет во Лублин во Полска неодамна ја одбележа годишнината од операцијата Рајнхард.

Тоа беше кодно име за тајна операција во делот на окупирана Полска што вклучуваше територијата што сега е на територијата на Украина.

– Сеќавањето на овој страшен настан нека побуди кај сите намери и акции за постигнување мир, рече папата, посебно споменувајќи ја операцијата „истребување“.

Потоа отстапи од напишаниот текст и додаде: „И така се повторува историјата. Денес гледаме што се случува во Украина“.