АБА луга – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sat, 28 Jan 2023 20:06:26 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png АБА луга – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Нов пораз во АБА лигата – МЗТ Скопје преслушан од Студентски Центар https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/nov-poraz-vo-aba-ligata-mzt-skopje-preslushan-od-studentski-tsentar/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/nov-poraz-vo-aba-ligata-mzt-skopje-preslushan-od-studentski-tsentar/#respond Sat, 28 Jan 2023 20:06:26 +0000 https://kurir.mk/?p=793276

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје продолжува да бележи порази во АБА лигата со што е еден чекор поблиску од испаѓање од најдоброто клупско натпреварување на овие простори. Уште во првата четвртина прими 36 поени, на полувреме губеше со 15 разлика (62-47) по што стана јасно дека тешко ќе се дојде до славје против популарните „студенти“. Ништо не се промени ни по паузата, па на крајот МЗТ загуби со 103-85. Кефи и Миќовиќ со по 20 поени беа најефикасни, браќата Стојановски реализираа по 10 и 11 кошеви. Џексон пак со 20 поени беше прв стрелец кај победничкиот состав. МЗТ сега има учинок 2-15, во следото коло ја дочекува Цедевита Олимпија.]]>