Анастасија Минговска – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Mon, 03 Jun 2019 08:06:23 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Анастасија Минговска – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Младата каратистка Минговска освои злато на Балканското првенство за деца во Бања Лука https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/mladata-karatistka-mingovska-osvoi-zlato-na-balkanskoto-prvenstvo-za-deca-vo-banja-luka/ https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/mladata-karatistka-mingovska-osvoi-zlato-na-balkanskoto-prvenstvo-za-deca-vo-banja-luka/#respond Mon, 03 Jun 2019 08:06:23 +0000 https://kurir.mk/?p=204673

Младата каратистка Анастасија Минговска од Кичево на 24. Балканско првенство за деца во Бања Лука, БиХ во нејзина конкуреција го освои првото место и златен медал. Минговска е член на КК „Ускана” од Кичево која завчера вечерта во конкуренција на 26 натпреварувачи убедливо го освои првото место, успеа да излезе како победник најпрвин во дуелот против претставникот од Турција кого го победи со 3:2, потоа славеше над претставникот на БиХ со 5:0. На третата средба ја победи претставничката од Бугарија со 5:0. Потоа следуваа две средби против нејзини колешки од нашиот национален тим. И во двата натпревари кичевчанката славеше со 5:0. Во борбата за првото место против Марија Бунтеска која го освои сребрениот медал, славеше со 4:1. Вчера беше последен ден на ова Балканско првенството.]]>