Андреа Паличка – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sat, 21 Jan 2023 18:23:10 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Андреа Паличка – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Паличка кога ќе збесне (ВИДЕО) https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/palichka-koga-ke-zbesne-video/ https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/palichka-koga-ke-zbesne-video/#respond Sat, 21 Jan 2023 18:23:10 +0000 https://kurir.mk/?p=790163

Шведска излезе како победник во дуелот со Исланд (35:30) и тоа во средба во која играч на натпреварот беше голманот Андреа Паличка кој беше брилијантен пред се во второто полувреме. Тој имаше неколку атрактивни интервенции во негов стил или вкупно имаше 11 одбрани со што и овозможи на својата селекција да го потврди пласманот во четвртфиналната рунда. Воедно Паличка беше учесник и во еден инцидент, необична ситуација на почетокот на второто полувреме кога буквално полуде откако не успеа да ја земе топката од Елиди Видарсон кој лежеше на истата. Ветеранот се обиде на секој начин да ја собере топката и отвори акција за националниот тим, па го растргна, „згмечи“ Исланѓанецот, па мораше да интервенира Ѓорѓи Начевски и да ја смири ситуацијата. На крајот по прегледување на снимката беше казнет со две минути исто како и Видарсон. https://twitter.com/i/status/1616725893656842240]]>