англија-македонија – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Tue, 20 Jun 2023 18:50:53 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png англија-македонија – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 ФОТО: Со наведнати глави македонските фудбалери се вратија во Скопје по дебаклот во Англија https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/foto-so-navednati-glavi-makedonskite-fudbaleri-se-vratija-vo-skopje-po-debaklot-vo-anglija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/foto-so-navednati-glavi-makedonskite-fudbaleri-se-vratija-vo-skopje-po-debaklot-vo-anglija/#respond Tue, 20 Jun 2023 18:50:53 +0000 https://kurir.mk/?p=847958

Нерасположени, тивки и со наведнати глави македонските фудбалски репрезентативци се вратија во Скопје по дебаклот кој го доживеаја во Англија. Авионот на фудбалерите пред малку слета на скопскиот аеродром, а атмосферата во репрезентацијата е во согласност со резултатот од „Олд Трафорд“. „Театарот на соништата“ се покажа како кошмарен за избраниците на селекторот Благоја Милевски, откако вчера Англија славеше со 7:0 во евроквалификациите. Вчерашниот пораз е најубедлив пораз во историјата на македонската фудбалска репрезентација.]]>

„Театарот на соништата“ кошмар за Македонија, историски најубедлив пораз од 7:0 https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/teatarot-na-sonishtata-koshmar-za-makedonija-istoriski-najubedliv-poraz-od-7-0/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/teatarot-na-sonishtata-koshmar-za-makedonija-istoriski-najubedliv-poraz-od-7-0/#respond Mon, 19 Jun 2023 20:50:00 +0000 https://kurir.mk/?p=847607

Рекорден пораз во својата историја претрпе вечерва македонската фудбалска репрезентација на гостувањето во Манчестер од англиската селекција. Дуелот од квалификациите за Еуро 2024 на „Олд Трафорд“ заврши со 7:0 за домаќините. Избраниците на селекторот Благоја Милевски беа немоќни на секој дел од теренот. Англичаните „голеадата“ ја почнаа во 29.минута кога резултатот го отвори Хари Кејн. До крајот на првото полувреме во листата на стрелците се запишаа Букајо Сака и Маркус Рашфорд. Во За само шест минути во вториот дел, Сака погоди уште два пати и оформи хет-трик. Филипс во 64. и Кејн со својот втор погодок во 73.минута од пенал зголемија на 7:0 На првиот денешен натпревар од Ц-групата, Украина ја победи Малта со 1:0. Англија е прва на табелата со максимални 12 бода од четири средби. Украина е втора со шест бода од три натпревари. Италија е трета со три бода од две средби. По двата јунски пораза, македонската репрезентација падна на четвртата позиција со три бода од три натпревари. Последна е Малта без освоен бод по четири кола.]]>

Македонските фудбалери ќе играат на „Олд Трафорд“ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/makedonskite-fudbaleri-kje-igraat-na-old-traford/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/makedonskite-fudbaleri-kje-igraat-na-old-traford/#respond Wed, 02 Nov 2022 13:54:37 +0000 https://kurir.mk/?p=754601

Македонската фудбалска репрезентација гостинскиот натпревар против Англија во квалификациите за Европското првенство во 2024 година ќе го игра на „Олд Трафорд“. Фудбалската асоцијација на Англија потврди дека средбата закажана за 19 јуни следното лето ќе се одигра на Театарот на соништата, стадионот на кој Македонија во минатото одигра 0:0 против Гордиот албион. Македонија има уште еден незаборавен натпревар кој се одигра на Сент Мери во Саутемптон и заврши без победник 2:2.