без голови – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sat, 12 Dec 2020 21:31:45 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png без голови – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Без голови на дербито во Манчестер https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/bez-golovi-na-derbito-vo-manchester/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/bez-golovi-na-derbito-vo-manchester/#respond Sat, 12 Dec 2020 21:46:47 +0000 https://kurir.mk/?p=442529

Градското дерби меѓу Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити заврши вечерва без голови и без преголеми возбудувања на теренот. Сити влезе во пресметката со градскиот ривал како фаворит, но остана само на двата обиди на Габриел Жезус и Ријад Марез во првиот дел. Јунајтед во второто полувреме се понадева на пенал по прекршокот на Кајл Вокер над Маркус Рашфорд, но одлуката беше поништена по консултација со ВАР собата поради офсајд. По некомплетнто 11. коло во Премиерлигата, Јунајтед во моментов е на 7. позиција со 20 бодови, место погоре и бод повеќе од Сити. ]]>

Македонија до 17 години одигра без голови против Србија https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/makedonija-do-17-godini-odigra-bez-golovi-protiv-srbija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/makedonija-do-17-godini-odigra-bez-golovi-protiv-srbija/#respond Tue, 20 Oct 2020 15:29:17 +0000 https://kurir.mk/?p=418607

Македонската репрезентација до 17 години одигра нерешено, 0-0 против селекцијата на Србија на првиот пријателски натпревар меѓу двете селекции одигран на тренинг центарот „Петар Милошевски“. Во натпревар без многу возбудувања, најдобрата прилика македонската селекција предоводена од Драган Канатларовски ја имаше во првото полувреме преку Ерион Шуку. Нашиот голман Стефан Тасев пак, одбрани голема прилика за водечки гол на Србија во првото полувреме. Во второто полувреме, со многу замени во двата тима за одбележување се двете шанси за гостинските фудбалери, но среќата беше на страна на нашите млади фудбалери. Вториот контролен меч меѓу селекциите на Македонија и Србија ќе го одиграат во четврток од 11:00 часот, исто така на тренинг центарот „Петар Милошевски“.]]>