БИБЛ – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Tue, 09 Nov 2021 19:24:52 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png БИБЛ – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 БИБЛ: ТФТ со две победи се враќа од Бугарија https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/bibl-tft-so-dve-pobedi-se-vrakja-od-bugarija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/bibl-tft-so-dve-pobedi-se-vrakja-od-bugarija/#respond Tue, 09 Nov 2021 19:24:52 +0000 https://kurir.mk/?p=593343

Македонскиот претставник во БИБЛ лигата ТФТ Скопје со две победи се враќа од пресметките со бугарските екипи во регионалната кошаркарска лига, откако вечерва триумфираше над Берое со 96-86 (47-38), ден по победата над Академик Пловдив. По резултатски изедначената прва четвртина, ТФТ го подигна нивото на игра и на полувремето обезбеди плус девет поени разлика. Македонскиот тим ја реши во своја корист и третта четвртина со 28-20 и во завршните десет минути влезе со недостижни плус 17 поени разлика. За ТФТ Скопје ова беше трета победа во петтиот натпревар во групата Б, со што се искачи на второто место на табелата пред следниот дуел против црногорски Ибар на гостински терен на 1 декември.]]>

Кошаркарите на Куманово претрпеа нов пораз во БИБЛ регионалната лига, втор од бугарски Академик со што ги загубија и минималнте шанси за завршницата во оваа натпреварување.
Домашниот тим славеше со убедливи  96-68, резултат кој јасно покажува што се случуваше на теренот на овој натпревар.
Академик беше супериорен, првиот дел го доби со 46-28, додека во вторите 20 минути дополнително ја зголеми разликата.
Ѓекиќ со 12 и Андрејевиќ со 10 поени беа први стрелци кај македонскиот тим а пак Минков со 16 го предводеше победничкиот состав.]]>

Кошаркарите на Куманово го претрпеа првиот пораз од Академик Пловдив од 87-70 во првиот натпревар од втората фаза во БИБЛ регионалната лига .
Македонскиот претставник одигра лошо во најголемиот дел од натпреварот особено во првото полувреме, каде противникот беше доминантен во првото полувреме и во завршниот период кој го доби со (31-18) што секако беше клучно за поразот на Куманово во оваа пресметка.
Ѓекиќ со 16 поени беше најпрецизен кај кумановици. Рос со 11 и Марковски со 10 кошеви исто така беа двоцифрени кај домашните. Кај побендикот најефикасен беше Бачев со 24 поени. Во следното коло Куманово пак е домаќин сега на Хапоел Холон од Израел.]]>