Давиде Калабрија – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Thu, 16 Sep 2021 06:23:33 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.4 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Давиде Калабрија – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Калабрија и покрај поразот задоволен од играта на Милан против Ливерпул https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/kalabrija-i-pokraj-porazot-zadovolen-od-igrata-na-milan-protiv-liverpul/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/kalabrija-i-pokraj-porazot-zadovolen-od-igrata-na-milan-protiv-liverpul/#respond Thu, 16 Sep 2021 06:23:33 +0000 https://kurir.mk/?p=564177

Дефанзивецот на Милан, Давиде Калабрија ги сподели своите впечатоци по натпреварот од Лигата на шампионите против Ливерпул. Миланезите синоќа на гостувањето на „Енфилд“ загубија со 3:2 иако на полувреме водеа со 2:1. – Ја чувствуваме горчината на поразот. На еден од најубавите стадиони успеавме да го свртиме резултатот со една од најдобрите екипи во Европа, но во второто полувреме примивме два гола. Задоволни сме од играта – за многумина од нас ова е прв меч во Лигата на шампионите. Не беше лесно да се игра на „Енфилд“ на ваков натпревар, изјави Калабрија. Стрелци за домашниот тим беа Мохамед Салах и Џордан Хендерсон, додека Фикајо Томори постигна автогол. Головите за Милан ги постигнаа Анте Ребиќ и Браим Дијаз.]]>

Милан синоќа беше поразен од Лацио на домашен терен и не успеа да се пласира во финалето од Купот, а денес доживеа уште еден удар. Имено, Давиде Калабрија синоќа предвреме го заврши натпреварот со Лацио поради повреда, а денес му беше дијагностицирана фрактура на фубулата. Првите извештани од Милано говорат дека на 22-годишниот десен бек ќе му бидат потребни најмалку два месеци да се рехабилитира. Тоа значи дека сезоната е завршена за Калабрија, кој беше многу важен играч во тимот на Гатузо.]]>