Џејлен Браун – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Wed, 26 Jul 2023 04:19:54 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.4 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Џејлен Браун – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Браун потпиша неверојатен договор од 304 милиони долари https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/braun-potpisha-neverojaten-dogovor-od-304-milioni-dolari/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/braun-potpisha-neverojaten-dogovor-od-304-milioni-dolari/#respond Wed, 26 Jul 2023 04:19:54 +0000 https://kurir.mk/?p=860039

Никола Јокиќ го нема веќе најбогатиот договор во НБА. Од престолот Србинот е симнат и тоа од Џејлен Браун, кошаркарот на Бостон, кој го продолжи договорот со Селтикси на пет години и тоа за неверојатни 304 милиони долари или по 30,8 милиони долари по сезони и тоа нето, што е за 5 милиони повеќе од оној на Јокиќ. Овој договор стапува на сила од сезоната 2024/25. Во договорот стои дека оваа сума Браун ќе ја добие гарантирано. А може да добие плус одредени бонуси според договорот во зависност од условите.]]>

Кошаркарот на Бостон селтик, Џејлен Браун постигна 46 поени во почетниот натпревар на регуларниот дел од НБА сезоната против Њујорк. Браун го обнови својот личен рекорд во ефикасност, како и рекордот на клубот за постигнати поени во воведниот натпревар во сезоната. Претходното достигнување беше воспоставено од Боб Кузи со 35 поени во 1956 година, подоцна повторено од Пол Пирс во 2004. Браун реализираше 16 од 30 удари од поле за 46 минути, вклучувајќи 8 од 14 за три поени. Забележа и девет скока, шест асистенции и три украдени топки. Сепак, на крајот победата им припадна на кошаркарите на Њујорк со 138:134 по две продолженија.]]>

Еден од најважните играчи на Бостон СелтиксЏејлен Браун ја заврши сезоната,откако го повреди зглобот на левата рака. Браун во тековната сезона има просек од 24,7 поени, шест скока и 3,4 асистенции. Оваа сезона е најдобра во енговата кариера. Селтикс го избраа Браун во 2016 година како трет пик на драфтот.Во финишот на регуларниот дел од сезоната, Селтикс се седми на истокот со 35 победи и 33 порази и веројатно ќе мора да играат плеј-ин за пласман во разигрувањето.]]>

Кошаркарот на Бостон, Џејлен Браун стана првиот играч во историјата на Селтикс кој постигнал 40 поени на натпревар со стапка на реализација од 85 проценти или повеќе. Тој ноќеска во победата над Лос Анџелес лејкерс (121:113) реализира 40 поени погодувајќи 17 од 20 удари од поле. Браун одигра 32 минути и покрај 40 поени, забележа девет скока и три асистенции. За Бостон ова беше петта победа во низа или вкупно 30 по 56 одиграни натпревари во регуларниот дел од НБА-лигата за 4. место во Источната конференција. ЛА лејкерс се петти на Запад со ефект 34 победи и 22 пораза.]]>

Кошаркарот на Бостон, Џејлен Браун ноќеска постави рекорд во НБА лигата. Тој на дуелот со Кливленд (141:103) за 19 минути и 14 секунди постигна 33 поени. Според официјалниот Твитер на најсилната лига на светот, 24-годишниот Американец го има најдобриот резултат за 20 минути од сезоната 1954/55, кога беше воведена дигиталниот временска бројач. Браун беше најефикасен играч на натпреварот на кој придодаде уште три скока и една асистенција. По оваа победа, Бостон се искачи на третото место во Источната конференција со досегашен биланс од девет победи и шест порази. ]]>