Енеа Бастијанини – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sun, 18 Sep 2022 19:15:55 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Енеа Бастијанини – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Бастијанини до триумф во Арагон https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/bastijanini-do-triumf-vo-aragon/ https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/bastijanini-do-triumf-vo-aragon/#respond Sun, 18 Sep 2022 19:15:55 +0000 https://kurir.mk/?p=734556

Енеа Бастијанини победи во Арагон и го победи Франческо Бањаја, за да стави крај на неговата серија, но еден-два победата за Дукати и официјално на овој италијански тим му донесе нова светска титула во Мото ГП. Дукати трета година по ред е најдобар во конструктори, а овојпат Бастијанини беше побрз за нијанса од Бањаја, додека третото место го освои Алеиш Еспергаро. На ова гран при во Арагно на патеката се врати Марк Маркез, кој извозе 22 круга и предвреме ја заврши трката.
Следното гран при е во Јапонија на патеката „Мотеги“
]]>

]]>

Возачот на „Гресини“, Енеа Бастијанини беше победник на Големата награда на САД, четврта трка оваа година во Мото ГП шампионатот. Италијанецот кој го носи прекарот „Ѕверот“, во Тексас ја запиша втората победа сезонава. Славеше со две секунди предност во оснос на Алекс Ринс на „Сузуки“, додека трет беше возачот на „Дукати“, Џек Милер. Марк Маркез, рекордер со седум победи во Остин, имаше херојска трка откако се врати по паузата поради проблеми со видот. Осумкратниот светски првак падна на самиот почеток, но на крајот стигна до шестото место, со половина секунда зад Франческо Бањаки. Бранителот на титулата Фабио Квартаро го зазеде седмото место.]]>

Бастијанини славеше на премиерата во Мото ГП шампионатот https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/bastijanini-slaveshe-na-premierata-vo-moto-gp-shampionatot/ https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/bastijanini-slaveshe-na-premierata-vo-moto-gp-shampionatot/#respond Sun, 06 Mar 2022 16:52:43 +0000 https://kurir.mk/?p=642189

Енеа Бастијанини е сензационален победник на премиерната сезонска трка во Мото ГП шампионатот откако славеше на трката за Големата награда на Катар. Италијанецот од тимот на Гресини со својот мотоцикл Дукати дојде до првата победа во кариерата во Мото ГП. Бред Бајндер на КТМ беше втор, додека подиумот денеска го комплетираше и Пол Еспаргаро на Хонда. Марк Маркез заврши како петопласиран, а актуелниот светски шампион Фабио Квартараро беше деветии. Освојувачот на пол-позицијата Хорхе Мартин не ја заврши трката по еден судир со Франческо Бањаја. Следната трка во шампионатот е за две недели за Големата награда на Индонезија.]]>