ф4 во Келн – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sun, 19 Jun 2022 18:11:52 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png ф4 во Келн – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Барселона по пенали го совлада Киелце и ја одбрани титулата во ЛШ https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/barselona-po-penali-go-sovlada-kielce-i-ja-odbrani-titulata-vo-lsh/ https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/barselona-po-penali-go-sovlada-kielce-i-ja-odbrani-titulata-vo-lsh/#respond Sun, 19 Jun 2022 18:11:52 +0000 https://kurir.mk/?p=692885

Шпанска Барселона испиша историја и по 11-ти пат стана шампион на Европа! Втората последователна титула во Лигата на шампионите ја освои со минимална победа над Коелце со (37-35) во денешното финале на завршниот турнир во Келн. Каталонците станаа првата екипа која ја одбранила титулата откако е воведен завршниот турнир. Натпреварот беше исклучително неизвесен во целиот тек, првото полувреме го доби Барселона со 14-13. Во последните секунди од второто полувреме Каралек погоди за нерешени 28:28. Потоа се играа две продолженија од по пет минути кои исто така завршија нерешено. Беше 32-32, па пеналите мораа да го решат победникот. Се шутираа по пет шута, единствениот кој промаши беше Алекс Душебаев, Перез Де Варгас го одбрани неговиот удар и донесе победа на Барселона. Најдобар во составот на Барселона беше Алеиш Гомез со девет голови, во составот на Кјелце дури шест играчи постигнаа по четири. Голманите Де Варгас и Волф имаа по идентични 12 интервенции.]]>

19.750 фанови на полуфиналните мечеви на Ф4 во Келн https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/19-750-fanovi-na-polufinalnite-mechevi-na-f4-vo-keln/ https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/19-750-fanovi-na-polufinalnite-mechevi-na-f4-vo-keln/#respond Sun, 19 Jun 2022 06:52:57 +0000 https://kurir.mk/?p=692690

Дека спектаклот во Келн е уникатен, говори и бројката на посетеност на полуфиналните пресметки. Вкупно 19.750 навивачи беа на трибините да ги бодрат Веспрем – Кјелце и Барселона – Кил. На победа се радуваа навивачите на полскиот и шпанскиот тим, а се чини најтажни беа фановите на Веспрем, кој одново остана без шанса да дојде до првиот трофеј во Лигата на шампиони. Финалната пресметка меѓу Барселона и Кјелце е закажана со почеток во 18 часот, претходно Веспрем и Кил ќе ги одмерат силите за бронзениот медал.]]>