фј скопје – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Wed, 17 Aug 2022 17:19:54 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png фј скопје – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Шкендија лесно дојде до трите бода против Скопје https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/shkendija-lesno-dojde-do-trite-boda-protiv-skopje/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/shkendija-lesno-dojde-do-trite-boda-protiv-skopje/#respond Wed, 17 Aug 2022 17:19:54 +0000 https://kurir.mk/?p=720114

Денеска се играше одложениот меч од првото коло во Првата македонска лига помеѓу Шкендија и Скопје, победија домаќините со 2-0, а гостите уште во првото полувреме останаа со двајца играчи помалку. По само шест минути игра резултатот беше отворен. Бразилецот Вагнер шутираше од слободен удар, топката се одби од живиот ѕид и заврши во мрежата на Скопје за водство на Шкендија од 1-0. Потоа следуваа две исклучувања за Скопје. Најпрво Гордијан Христовски доби директен црвен картон во 33. минута, а потоа Христијан Кировски за две минути успеа да добие два жолти и тој да биде исклучен од игра. Првиот жолт му беше за приговор, вториот за опасен старт. Победата за Шкендија ја запечати Сабит Билали во 62. минута поставувајќи ги конечните 2-0. Шкендија има четири бода од две одиграни кола во новата сезона.]]>