Франциско Бањаја – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sat, 19 Aug 2023 14:54:26 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Франциско Бањаја – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Франциско Бањаја победник на спринт трката во Австрија https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/frantsisko-banaja-pobednik-na-sprint-trkata-vo-avstrija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/frantsisko-banaja-pobednik-na-sprint-trkata-vo-avstrija/#respond Sat, 19 Aug 2023 14:54:26 +0000 https://kurir.mk/?p=868740

Актуелниот шампион Франческо Бањаја продолжува со доминацијата сезонава во Мото ГП шампионатот. Неверојатниот Италијанец на моторот на Дукати стигна до победа на спринт трката на Спилберг, како дел од трката за големата награда на Австрија. Бањаја на спринт трката заврши пред второпласираниот Јужноафриканец Бред Биндер на Ред Бул, додека подиумот го надополни Хорхе Мартин на Прамак. Марк Маркез трката ја заврши на 10. позиција. Главната трка за големата награда на Австрија е закажана за утре со почеток во 14 часот.]]>