фудбалски куп на македонија – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Fri, 23 Apr 2021 18:14:37 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.4 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png фудбалски куп на македонија – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Финалето на фудбалскиот Куп ќе се одигра на “Тодор Проевски” во Скопје https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/finaleto-na-fudbalskiot-kup-kje-se-odigra-na-todor-proevski-vo-skopje/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/finaleto-na-fudbalskiot-kup-kje-se-odigra-na-todor-proevski-vo-skopje/#respond Fri, 23 Apr 2021 18:14:37 +0000 https://kurir.mk/?p=501364

Фудбалската федерација на Македонија ги одреди терените на кои ќе се играат финалињата во Купот на Македонија во сите конкуренции. Академија Пандев и Силекс ќе се борат за Куп-трофејот кај сениорите, а финалето е закажано на 19 мај на Националната арена „Тодор Проески“. Сите финални натпревари во младинските категории се закажани во периодот од 25 до 27 мај, а ќе се играат на тренинг-центарот „Петар Милошевски“ при ФФМ. - Куп на Македонија (помлади пионери), 25 мај Т.Ц. „Петар Милошевски“, Скопје - Куп на Македонија (пионери), 25 мај Т.Ц. „Петар Милошевски“, Скопје; - Куп на Македонија (кадети), 25 мај Т.Ц. „Петар Милошевски“, Скопје; - Куп на Македонија (младинци), 25 мај Т.Ц. „Петар Милошевски“, Скопје; Академија Пандев е последниот освојувач на Купот на Македонија. „Пандевци“ до својот прв трофеј откако се во елитата дојдоа во 2019 година откако во финалето славеа над Македонија ЃП.]]>

Силекс противник на Академија Пандев во финалето на Купот на Македонија https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sileks-protivnik-na-akademija-pandev-vo-finaleto-na-kupot-na-makedonija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sileks-protivnik-na-akademija-pandev-vo-finaleto-na-kupot-na-makedonija/#respond Wed, 07 Apr 2021 14:01:23 +0000 https://kurir.mk/?p=493751

Фудбалерите на Силекс ќе играат во финалето на Куп на Македонија, откако попладнево во полуфиналето ја совлада Струга Трим Лум со 1:0.  Стрелец на победничкиот гол за гостинскиот тим беше Ристе Каракамишев во 81. минута.    За Силекс ова е четврто куп-финале, Струга остана без својот прв пласман во завршницата.  Противникот на кратовски Силекс во мечот за трофејот на 19-ти мај ќе биде струмичка Академија Пандев, која вчера на гостински терен ја совлада Македонија ЃП со 3:1.]]>

Академија Пандев со денешната победа си обезбеди место во финалето на фудбалскиот Куп на Македонија https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/akademija-pandev-so-deneshnata-pobeda-si-obezbedi-mesto-vo-finaleto-na-fudbalskiot-kup-na-makedonija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/akademija-pandev-so-deneshnata-pobeda-si-obezbedi-mesto-vo-finaleto-na-fudbalskiot-kup-na-makedonija/#respond Tue, 06 Apr 2021 13:24:32 +0000 https://kurir.mk/?p=493175

Академија Пандев ќе игра во финалето на фудбалскиот Куп на Македонија, откако попладнево во полуфиналето ја совлада Македонија ЃП со 3:1. Стрелци на головите за победничкиот тим беа Бесник Ферати и Марјан Радевски (два од пенал). Изет Ајрулаху го постигна единствениот гол за домашната екипа. Двете екипи натпреварот го завршија со по десет фудбалери поради црвените картони на Ферати 45. минута и Томе Китановски 60. минута. Противникот на струмичани во мечот за трофејот ќе биде познат утре по одигрување на дуелот Струга Трим Лум – Силекс. (МИА)]]>