ГН Монако – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sun, 29 May 2022 16:40:51 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.4 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png ГН Монако – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Перез се радува на голема победа во Монако https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/perez-se-raduva-na-golema-pobeda-vo-monako/ https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/perez-se-raduva-na-golema-pobeda-vo-monako/#respond Sun, 29 May 2022 16:40:51 +0000 https://kurir.mk/?p=683157

Серхио Перез се радува на голема победа на ГН на Монако, откако возачот на Ред Бул со одлична стратегија стигна до триумф пред Карлос Саинц и Макс Верстапен. Лошата стратегија на Ферари придонесе тој да заврши само како четврти. Трката започна под безбедносно возило поради дождот, а откако патеката почна полека да се суши, Серхио Перез беше тој кој прв ризикуваше и влезе во бокс. Потегот на крајот се покажа како клучен, Мексиканецот се најде на чело на колоната откако и ривалите влегоа да ги променат гумите. Шарл Леклер најмногу загуби и од првото место падна на четвртото, возачот од Монако пцуеше по своите механичари кога му стана јасно каква грешка направиле. До крајот немаше многу драма на патеката, освен кога Мик Шумахер се заби во бариерата и неговиот дел се распарчи на два дела, но за среќа Германецот помина без повреди. Во бодови денеска уште завршија и Расел, Норис, Алонсо, Хамилтон, Ботас и Фетел.]]>

Макс Верстапен е победник на трката за Големата награда на Монако во Ф1 шампионатот возе4на денеска низ улиците на Монако.
Холанѓанецот, го искористи проблемот на болидот на Ферари, па наместо Леклер, пилотот на Ред Бул ја започна трката од пол-позицијата, што се покажа и како голема предност на крајот.
Место на подиумот изборија и Сајнц од Ферари и Норис со Мекларен, возачите на Мерцедес Фетел и Хамилтон завршија на петтото и седмото место.
Со оваа победа и 25-те освоени бодови Верстапен за прв пак во кариерата изби на првото место во генералниот поредок и тоа сега со четири бодови повеќе од Хамилтон.  Следната трка во Ф1 првенството е закажана за 6 јуни во Баку кога ќе се вози Гранд-прито на Азербејџан