голд куп – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Mon, 10 Jul 2023 07:37:00 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png голд куп – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 САД преку Канада на пенали до полуфиналето на Голд купот https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sad-preku-kanada-na-penali-do-polufinaleto-na-gold-kupot/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sad-preku-kanada-na-penali-do-polufinaleto-na-gold-kupot/#respond Mon, 10 Jul 2023 07:37:00 +0000 https://kurir.mk/?p=854836

Репрезентацијата на САД ја победи Канада на пенали синоќа во четвртфиналето на Голд купот КОНКАКАФ. По основните 90 минути резултатот беше нерешен 1:1, а двете селекции постигнаа по еден гол и во дополнителните 30 минути. Пеналите завршија со резултат 3:2 за Американците. Во полуфиналето селекцијата на САД ќе се сретне со Панама која го победи Катар (4:0). Другата полуфинална двојка ја сочинуваат Јамајка и Мексико.]]>

По голема драма и по продолженија фудбалската селекција на Соединетите Американски Држави го освои Голд Купот, победувајќи го големиот ривал Мексико со 1-0, откако натпреварот во регуларниот тек заврши без голови. Во тврд и тактички натпревар одлучи Робинсон со глава во 117. минута и кога сите очекуваа изведување на казнени удари, Американците постигнаа златен погодок. https://www.youtube.com/watch?v=7VxGqK6iE30&feature=emb_title]]>