јоханес Штролц – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Thu, 10 Feb 2022 08:01:31 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png јоханес Штролц – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 ЗОИ: Штролц најбрз во алпска комбинација https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/zoi-shtrolc-najbrz-vo-alpska-kombinacija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/zoi-shtrolc-najbrz-vo-alpska-kombinacija/#respond Thu, 10 Feb 2022 08:01:31 +0000 https://kurir.mk/?p=629443

Австрискиот алпски скијач Јоханес Штролц стана олимписки шампион во алпска комбинација (спуст + слалом) на Олимписките игри во Пекинг. Норвежанецот Александар Килд беше втор и го освои сребренито медал,доде ка , Канаѓанецот Џејмс Крафорд беше трет и се закити со бронза. Пласман на првите тројца: 1. Јоханес Штролц (Австрија) – 2:31.43 минути (1:43.87 + 47.56 спуст+слалом) 2. Александер Килде (Норвешка) – 2.32.02 (1.43.12 + 48.90) 3. Џејмс Крафорд (Канада) – 2:32.11 (1:43.14 + 48.97)]]>

Јоханес Штролц од Австрија е победник на слаломската трка во машка конкуренција која се одржа во Аделбоден. Мануел Фелер, кој водеше по првата трка, заврши на второто место, а на последното место на пиедесталот застана Линус Штрасер од Австрија, кој се надмина во второто возење и скокна за осум позиции. Штролц се искачи директно на третото место во генералниот пласман во слалом со 100-те тркачки поени што ги заработи за изненадувачката победа. ]]>