кк црн дрим – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Tue, 11 May 2021 17:14:13 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png кк црн дрим – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Црн Дрим му го нанесе првиот удар на Кожув во битката за опстанок https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/crn-drim-mu-go-nanese-prviot-udar-na-kozuv-vo-bitkata-za-opstanok/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/crn-drim-mu-go-nanese-prviot-udar-na-kozuv-vo-bitkata-za-opstanok/#respond Tue, 11 May 2021 17:14:13 +0000 https://kurir.mk/?p=509109

Црн Дрим е пред обезбедување опстанок во елитното кошаркарско друштво откако откако овој тим во првиот меч од баражот на гостински терен го совлада Кожув со резултат 80-83. Гостите од Струга ја имаа почетната иницијатива на ова гостување во Гевгелија. Во раната фаза од првиот меч од плеј-аутот, остварија солидна разлика. Во 7.минута имаа плус од девет поени (17:6). Но двоецот Скот-Лок, не дозволи стружами да побегнат и на повисока разлика. На истекот на првата делница Црн Дрим имаше водство од (20:14). Со парцијални (11-6) во првите пе минути од втората четвртина, Кожув се приближи само на „половина поен“ негатива (25:26). А во оние други пет минути од четвртината, гевгеличани дури и поведоа. На полувремето имаа минимално водство, (35:34). Имаа уште повисоки (52:44) во 26.минута избраниците на тренерот Павле Николов. Но крајот беше делеку за да можат да се радуваат на триумфот. Таа разлика (59:53), која ссо тројка ја креираше одличниот Пајиќ, успеаја да ја сочуваат и во финалните десет минути да имаат поголеми шанси за успех. Но во нив, најдоброто од екипата на Струга. Дури 30.поени реализираа кошаркарите на Црн Дрим во последниот, и најважен дел од играта на овој меч во кој стигнаа до толку посакуваниот „брејк“.Натпревар во кој искусниот Пантиќ застана на 28.поени и 8. скока, Стаменковиќ имаше дабл-дабл ефект од 19.поени и 11. скока, а двоцифрен број на поени кај стартерите имаа и Сколовиќ (14), и Жоао Марсело (13). Скот беше одличен кај Кожув, затоа што на 22. поени, додаде и 9.асистенции и 6. скока. Пајиќ реализираше 19. Чампара имаше 14, Петров уште 11.реализации во домашната екипа, која сега е многу блиску до испаѓање од Првата лига.]]>

Битолски Пелистер убедливо славеше на домашен терен против Црн Дрим со 117-68, прекинувајќи ја серијата од два порази во македонското кошаркарско првенство. Битолчани на овој меч настапија без помошта на капитенот Бојан Трајковски, но тоа не им пречеше да одиграат доминантно против еден од најслабите тимови во лигата, за својата 15. овосезонска победа. Малешевиќ ги предводеше стрелци кај победничкиот тим со 24 поени, 19 поени постигна Кесар, додека Стајиќ го заврши мечот со 16 поени, 6 скокови и 6 асистенции. Кај Црн Дрим најефикасни на денешниот меч беа Вокер со 17 и Стаменковиќ со 15 поени.]]>