Клуб Бриж – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Wed, 12 Oct 2022 19:13:56 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Клуб Бриж – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Наполи и Клуб Бриж се пласираа во осминафинале од Лигата на шампионите https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/napoli-i-klub-briz-se-plasiraa-vo-osminafinale-od-ligata-na-shampionite/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/napoli-i-klub-briz-se-plasiraa-vo-osminafinale-od-ligata-na-shampionite/#respond Wed, 12 Oct 2022 19:13:56 +0000 https://kurir.mk/?p=744429

Наполи дојде до четвртата победа во четвртиот натпревар од Лигата на шампионите оваа сезона откако уште еднаш го совладаа Ајакс овојпат на „Диего Марадона“ со 4-2. Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас ги одигра последните 15 минути од натпреварот. Наполи поведе со гол на Лозано уште во четвртата минута, а десетина минути подоцна погоди и Распадори за водство од 2-0. Во четвртата минута од вториот дел Ајакс успеа да намали на -1 со гол на Класенс, но во 62. минута од пенал Кваратцхелија го врати водството од два гола за Наполи. Беше досуден пенал и за Ајакс, во 83. минута од белата точка намали Бергвајн и ги врати надежите на неговиот тим, но во 90. минута Осимен постигна гол за конечни 4-2. Ајакс со максимални 12 бодови на две кола пред крајот обезбеди осминафинале во Лигата на шампионите. Таму се пласира и Клуб Бриж кој одигра 0-0 на гостувањето кај Атлетико Мадрид. Белгискиот тим има десет бодови. Атлетико Мадрид има само четири бода, по три имаат Порто и Баер Леверкузен, но тие имаат и натпревар помалку, сега ќе го играат својот меѓусебен дуел. ]]>

Еден од најголемите европски таленти премина во Милан за 35 милиони евра https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/eden-od-najgolemite-evropski-talenti-premina-vo-milan-za-35-milioni-evra/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/eden-od-najgolemite-evropski-talenti-premina-vo-milan-za-35-milioni-evra/#respond Sat, 30 Jul 2022 04:27:50 +0000 https://kurir.mk/?p=712016

Белгискиот играч за врска Шарл де Кетелере пристигнува од Клуб Бриж за 35 милиони евра и ќе потпише петгодишен договор. Белгискиот репрезентативец и еден од најголемите европски таленти викендов ќе ги мине лекарските прегледи и ќе потпише за Росонерите. Го нарекуваат наследник на Кевин де Брујн. Во претходните три сезони одигра 120 натпревари за Клуб Бриж и постигна 26 гола. Легендата на Милан Деметрио Албертини го спореди Де Кетеларе со легендарниот хрватски капитен Звонимир Бобан.]]>