клупски рекорд – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Wed, 22 Dec 2021 09:08:31 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png клупски рекорд – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Мајами го повтори клупскиот рекорд во тројки на еден натпревар https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/majami-go-povtori-klupskiot-rekord-vo-trojki-na-eden-natprevar/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/majami-go-povtori-klupskiot-rekord-vo-trojki-na-eden-natprevar/#respond Wed, 22 Dec 2021 09:08:31 +0000 https://kurir.mk/?p=611498

Мајами го повтори клупскиот рекорд во реализирани тројки на натпревар од регуларниот дел од НБА сезоната „Жешките“ ноќеска на средбата со Индијана во триумфот со 125:96, упати 22 прецизни шута надвор од линијата за три поени. Шест тројки постигна Данкан Робинсон, пет Тајлер Хиро, четири Макс Строус, три Гејб Винсент, две Кеј Зи Окпала, по една реализираа Двејн Дедмон и Јудонис Хаслем.]]>

Кошаркарот на Бостон, Џејлен Браун стана првиот играч во историјата на Селтикс кој постигнал 40 поени на натпревар со стапка на реализација од 85 проценти или повеќе. Тој ноќеска во победата над Лос Анџелес лејкерс (121:113) реализира 40 поени погодувајќи 17 од 20 удари од поле. Браун одигра 32 минути и покрај 40 поени, забележа девет скока и три асистенции. За Бостон ова беше петта победа во низа или вкупно 30 по 56 одиграни натпревари во регуларниот дел од НБА-лигата за 4. место во Источната конференција. ЛА лејкерс се петти на Запад со ефект 34 победи и 22 пораза.]]>

Кошаркарите на Хјустон рокетс ноќеска загубија од Голден Стејт со 108:94. Поразот беше 18-ти по ред за „ракетите“ во регуларниот дел од НБА-лигата оваа сезона. Ова е антирекорд по бројот на загубени натпревари во низа. Претходно, негативниот рекорд изнесуваше 17 порази по ред и беше поставен во 1968 година. Хјустон е на претпоследното, 14. место на табелата во Западната конференција. Екипата сезонава има 11 победи и 28 порази.]]>

Играчот за врска на Милан, Франк Кеси го отвори резултатот на вчерашниот натпревар против Сампдорија. „Росонерите“ поставија нов клупски рекорд во највисоката италијанска дивизија, постигнувајќи гол на 30 првенствени натпревари по ред. Последен пат тимот предводен од тренерот Стефано Пиоли не успеа да постигне гол на дуелот со Сампдорија (0:0) на 6 јануари. Милан по десет кола е лидер на табелата во Серија, по вечерашната победа (2:1) разликата со второпласираниот Интер е пет бода.]]>

Кошаркарите на Торонто за прв пат во историјата на клубот постигна 44 поени за една четвртина и постави нов рекорд во ефикасност. Торонто рекордот го постигна ноќеска на средбата со Вашингтон во 1.коло од НБА плејофот. Домаќините дадоа 44 поени во првата четвртина или во просек 3,67 поени во минута. Натпреварот заврши со победата на Канаѓаните од 114:106 за водство со 2-0 во серијата прв до четири победи.]]>