кошаркарска прва лига – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sun, 07 Feb 2021 19:43:43 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png кошаркарска прва лига – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Кожув превисок за Работнички https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/kozuv-previsok-za-rabotnichki/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/kozuv-previsok-za-rabotnichki/#respond Sun, 07 Feb 2021 19:43:43 +0000 https://kurir.mk/?p=465549

Кошаркарскиот клуб Работнички е поразен во послесдниот натпревар од Првата кошаркарска лига на домашен терен од Кожув од 81-78.
Избраниците на Димитар Мираковски само само една од трите четвртини на дуелот што се одигра во „Кале“, а тоа не беше доволно за позитивен резултат.
Силаџи со 18 и Станојевиќ со 17 поени беа најефикасни кај Кожув, додека кај Работнички залудни беа 29 кошеви на капитенот Николовски.]]>

Кошаркарите на Куманово ја совладаа  ФМП Академија, откако во вечерашното дерби од 14. коло во Првата кошаркарска лига извојуваа заслужена победа од 72-66. Во првиот дел најрасположен кај домашниот тим беше одличниот Ливингстон, но во третиот квартал Американецот падна во сенка и ФМП го искористи тоа и со позитивни минути ја презеде контролата врз водството. Сепак, кога беше најпотребно Куманово фати ритам и израмни на 54-54, додека во одлучувачките десет минути се разигра Ѓекиќ и го одведе Куманово во заслужена победа од 72-66. Токму српскиот интернационалец со 24 поени беше најпрецизен поединец на паркетот, додека во редовите на ФМП се истакнаа Крстајиќ со 19 и Атанасов со 18 поени. foto : gol.mk]]>

КК Гостивар го победи Еуро Никел 83-99 во Кавадарци и вторпат оваа сезона беше подобар од ривалот во рамките на Првата македонска кошаркарска лига. Гостивар во победата го предводеше Александар Тодоровиќ со 29 постигнати поени додека Димчевски реализираше 24. Кај Еуро Никел, капитенот Петровски даде 23 поени каде придодаде 10 асистенции, додека Рикиќ заврши со 15 поени. За Гостивар ова беше петта победа во низа во Првата лига и тимот се наоѓа на делба на второто место со ТФТ, со скор од 8 победи и три порази. Еуро Никел го доживеа четвртиот пораз и има скор 7-4.]]>

Победи за фаворитите во второто коло од кошаркарската Прва лига https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/pobedi-za-favoritite-vo-vtoroto-kolo-od-kosharkarskata-prva-liga/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/pobedi-za-favoritite-vo-vtoroto-kolo-od-kosharkarskata-prva-liga/#respond Wed, 04 Nov 2020 20:22:11 +0000 https://kurir.mk/?p=425112

Во македонскиот кошаркарски шампионат вечерва се комплетира второто коло кое помина без изненадувања. Екипите кои важеа за фаворити забележаа победи, некои од нив по драматичен финиш. Најнеизвесно беше во Гостивар каде Работнички по продолжение дојде до победата. Резултати: МЗТ Скопје Аеродром – Кожув 81:75 Гостивар – Работнички 82:92 Куманово – МЗТ Скопје Уни Банка 77:73 Еуро Никел – Академија ФМП 96:82 Црн Дрим – ТФТ 69:79 (MИА)]]>