Макаби Аразим Рамат Ган. – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Mon, 10 Oct 2022 17:53:51 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Макаби Аразим Рамат Ган. – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Макаби со пенал во последна секунда го совлада Куманово https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/makabi-so-penal-vo-posledna-sekunda-go-sovlada-kumanovo/ https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/makabi-so-penal-vo-posledna-sekunda-go-sovlada-kumanovo/#respond Mon, 10 Oct 2022 17:53:51 +0000 https://kurir.mk/?p=743703

Ракометарките на Куманово загубија несреќно во првиот меч од првото коло во Европската лига со 25-26 од Макаби Аразим Рамат Ган. Натпреварот беше израмнет од самиот почеток со неколку пресврти, иако на стартот Макаби имаше предност од два гола (1-3), но Куманово стигна до пресврт (8-6) во 18. минута од мечот. По голема битка до крајот Макаби, сепак, замина на пауза со водство од еден гол (15-14). Во второто полувреме Макаби набрзо стигна до предност од четири погодоци (20-16), но Куманово не се предаваше и влезе во драматична завршница (25-25), при што имаше напад за победа, кој не го искористи, а гостите од Израел во контра-напад добија пенал во последна секунда  кој го реализираа за победа од 26-25.
Најдобра ракометарка кај Куманово беше Габриела Величковска со 13 голови, додека Дуња Тасиќ даде девет за тимот од Израел.