мет миазга – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sun, 10 Jun 2018 10:01:44 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png мет миазга – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Крв на сите страни и 15 конци: Жиру доживеа страшен судар на мечот со САД (ВИДЕО) https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/krv-na-site-strani-i-15-konci-ziru-dozivea-strashen-sudar-na-mechot-so-sad-video/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/krv-na-site-strani-i-15-konci-ziru-dozivea-strashen-sudar-na-mechot-so-sad-video/#respond Sun, 10 Jun 2018 10:01:44 +0000 https://kurir.mk/?p=64192

Среќа во несреќа може да се нарече ситуацијата во која главен актер беше Оливие Жиру на мечот меѓу Франција и САД. Триколорите на овој натпревар ремизираа со 1:1, а нивниот напаѓач во 56-тата минута доживеа страшен судар глава во глава со американскиот стопер Мет Миазга. Може да се каже за среќа бидејќи Жиру е дуел играч кој е навикнат на силни удари, но од овој некој послаб од него сигурно би поминал многу полошо. Жиру доби превез околу главата откако му пукна аркадата, а Миазга остана да лежи прекриен со крв на тревникот. Двајцата мораа да го напуштат теренот поради повреди, а од лекарските тимови дојде информација дека за среќа и двајцата се полесно поврдени. За напаѓачот на Челзи Мундијалот не доаѓа во прашање, додека Миазга на главата доби 15 конци на главата и веројатно има потрес на мозокот. Инаку, Американците први поведоа на натпреварот со голот на Џулијан Грин во 44 минута, прв гол кој САД некогаш и го дал Франција, резултат со кој се отиде на полувремето. Конечниот резултат 1:1 на 12 минути пред крајот реми донесе Килијан Мбапе. ]]>