Њу Орлеанс пеликанс – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Thu, 13 Oct 2022 09:38:00 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Њу Орлеанс пеликанс – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Зајон Вилијамсон го повреди глуждот https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/zajon-vilijamson-go-povredi-gluzdot/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/zajon-vilijamson-go-povredi-gluzdot/#respond Thu, 13 Oct 2022 09:38:00 +0000 https://kurir.mk/?p=744670

Кошаркарот на Њу Орлеанс пеликанс, Зајон Вилијамсон, се здоби со повреда на левиот зглоб за време на претсезонскиот натпревар (103:120) против Мајами хит. Вилијамсон го повреди зглобот на почетокот на втората четвртина. Тој одигра уште неколку минути, но потоа беше донесена одлука да биде отстранет од игра како мерка на претпазливост. До повредата, 22-годишниот кошаркар постигна постигне 11 поени, два скока и четири асистенции. Сепак, Вилијамсон не се очекува да пропушти многу време. Неговата состојба ќе се проценува на дневна основа. Вилијамсон целосно ја пропушти минатата сезона во НБА поради скршеница на десната нога и операција.  (МИА)]]>

Кошаркарите на Њу Орлеанс пеликанс го остварија четвртиот триумф по ред во НБА лигата, откако ноќеска беа поуспешни од Хјустон рокетс со 127:112. За Пеликанс ова беше 11 победа наспроти 23 порази во досегашниот дел од сезоната, додека Хјустон го запиша 11-от пораз во 33 натпревари. Резултати на другите натпревари од НБА лигата одиграни ноќта меѓу недела и понеделник: Торонто – Оклахома 97:98 Денвер – Сакраменто 120:115 Мемфис – Шарлот 117:104 ЛА лејкерс – Далас 108:95. Во Западната конференција води Лос Анџелес лејкерс со 26-7 (победи-порази), пред Денвер со 23-9 и Лос Анџелес клиперс со 23-11. На Исток прв е Милвоки со 29-5, пред Мајами со 24-8 и Бостон со 22-8.]]>