плај-аут – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Tue, 11 May 2021 17:14:13 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png плај-аут – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Црн Дрим му го нанесе првиот удар на Кожув во битката за опстанок https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/crn-drim-mu-go-nanese-prviot-udar-na-kozuv-vo-bitkata-za-opstanok/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/crn-drim-mu-go-nanese-prviot-udar-na-kozuv-vo-bitkata-za-opstanok/#respond Tue, 11 May 2021 17:14:13 +0000 https://kurir.mk/?p=509109

Црн Дрим е пред обезбедување опстанок во елитното кошаркарско друштво откако откако овој тим во првиот меч од баражот на гостински терен го совлада Кожув со резултат 80-83. Гостите од Струга ја имаа почетната иницијатива на ова гостување во Гевгелија. Во раната фаза од првиот меч од плеј-аутот, остварија солидна разлика. Во 7.минута имаа плус од девет поени (17:6). Но двоецот Скот-Лок, не дозволи стружами да побегнат и на повисока разлика. На истекот на првата делница Црн Дрим имаше водство од (20:14). Со парцијални (11-6) во првите пе минути од втората четвртина, Кожув се приближи само на „половина поен“ негатива (25:26). А во оние други пет минути од четвртината, гевгеличани дури и поведоа. На полувремето имаа минимално водство, (35:34). Имаа уште повисоки (52:44) во 26.минута избраниците на тренерот Павле Николов. Но крајот беше делеку за да можат да се радуваат на триумфот. Таа разлика (59:53), која ссо тројка ја креираше одличниот Пајиќ, успеаја да ја сочуваат и во финалните десет минути да имаат поголеми шанси за успех. Но во нив, најдоброто од екипата на Струга. Дури 30.поени реализираа кошаркарите на Црн Дрим во последниот, и најважен дел од играта на овој меч во кој стигнаа до толку посакуваниот „брејк“.Натпревар во кој искусниот Пантиќ застана на 28.поени и 8. скока, Стаменковиќ имаше дабл-дабл ефект од 19.поени и 11. скока, а двоцифрен број на поени кај стартерите имаа и Сколовиќ (14), и Жоао Марсело (13). Скот беше одличен кај Кожув, затоа што на 22. поени, додаде и 9.асистенции и 6. скока. Пајиќ реализираше 19. Чампара имаше 14, Петров уште 11.реализации во домашната екипа, која сега е многу блиску до испаѓање од Првата лига.]]>

Денеска почнува битката за опстанок во кошаркарската Прва лига https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/deneska-pochnuva-bitkata-za-opstanok-vo-kosharkarskata-prva-liga/ https://arhiva.kurir.mk/sport/kosarka/deneska-pochnuva-bitkata-za-opstanok-vo-kosharkarskata-prva-liga/#respond Tue, 11 May 2021 15:11:37 +0000 https://kurir.mk/?p=509044

Денес започнува разигрувањето за опстанок во македонската Прва кошаркарска лига. Последните четири екипи од основниот дел, Кожув како најдобар за противник го доби најслабиот тим Црн Дрим, додека МЗТ Скопје 2 вкрстува со Вардар. Овосезонската плеј-аут серија ќе се игра според принципот „подобар од три“, што значи место во елитата ќе го задржат екипите кои први ќе стигнат до две победи. Првиот меч од серијата меѓу Кожув и Црн Дрим се игра во Гевгелија од 17 часот, нешто подоцна од 19.15 во Аеродром почнува битката меѓу МЗТ 2 и Вардар.]]>