полувреме – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sat, 10 Jun 2023 19:55:23 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png полувреме – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Сити остана без Де Бруин, а Интер добро се држи: На полувреме 0-0 во Истанбул https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/siti-ostana-bez-de-bruin-a-inter-dobro-se-drzhi-na-poluvreme-0-0-vo-istanbul/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/siti-ostana-bez-de-bruin-a-inter-dobro-se-drzhi-na-poluvreme-0-0-vo-istanbul/#respond Sat, 10 Jun 2023 19:55:23 +0000 https://kurir.mk/?p=844474

Манчестер Сити остана без својот најдобар играч, Кевин де Бруин, по само 35 минути игра од финалето во Лигата на шампионите. Интер се држи добро, Инзаги „нареди“ висок пресинг, па „граѓаните“ и не доаѓаат до шанса лесно да го загрозат Онана. Бернардо Силва ја имаше првата шанса откако шутираше за малку крај голот откосо од десната страна, а потоа Онана го одбрани шутот на Ерлинг Халанд. Но, засега без голови на стадионот „Ататурк“ во Истанбул.]]>

ИФАБ: Предлогот за 25 минутно полувреме ставен на разгледување https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/ifab-predlogot-za-25-minutno-poluvreme-staven-na-razgleduvanje/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/ifab-predlogot-za-25-minutno-poluvreme-staven-na-razgleduvanje/#respond Fri, 15 Oct 2021 15:09:10 +0000 https://kurir.mk/?p=579734

Меѓународниот борд на фудбалски асоцијации (ИФАБ), задолжен за промени на фудбалските правила, соопшти денеска дека на крајот од овој месец ќе го разгледа предлогот паузата меѓу двете полувремиња на натпреварите да трае 25 минути, а во тоа време би се организирала забавна програма по примерот на американскиот Супербол. Барањето минатиот месец го поднесе Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ), сугерирајќи дека забавната програма би можела да се изведува за време на финалето на Копа Либертадорес. Според правилото 7. од фудбалскиот законик, „играчите на полувреме имаат право на пауза не подолга од 15 минути“. ИФАБ барањето на КОНМЕБОЛ ќе го стави на разгледување на онлајн состанокот закажан за 27 октомври.  (МИА)]]>

Полувреме на мечот Македонија – Естонија. Македонија води 1:0, а двете селекции напаѓаа во бранови. Во првите 10 минути Македонија со иницијатива, па потоа Естонија ја превзеде иницијативата, пишува Спортмедиа.мк Две шанси за Естонија, а потоа и водство на Македонија. Тричко погоди по асистенција на Спировски. Потоа Тричковски пропушти шанса за 2:0. Следуваше уште еднаш иницијатива на Естонија, и прилика, но лоб ударот отиде над голот. Во финишот Македонија одново ја превзеде иницијативата, меѓутоа немаше промена на резултатот. Извор: Спортмедиа.мк]]>