рај некар левен – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Fri, 21 Jul 2023 15:21:10 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png рај некар левен – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 ЕХФ ги одреди термините: Рајн Некар на 26. август гостува во Скопје https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/ehf-gi-odredi-terminite-rajn-nekar-na-26-avgust-gostuva-vo-skopje/ https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/ehf-gi-odredi-terminite-rajn-nekar-na-26-avgust-gostuva-vo-skopje/#respond Fri, 21 Jul 2023 15:21:10 +0000 https://kurir.mk/?p=858779

Eурофарм Пелистер и Алкалоид имаат загарантирана европска есен и зима со настапите во групната фаза од Лигата на шампионите и Лигата на Европа, додека Вардар и Тиквеш се уште треба да се изборат за своето место. ЕХФ денес го објави и терминот за одигрување на двомечот помеѓу Вардар и Рајн Некар Левен за место во групната фаза. Германскиот претставник ќе гостува во Скопје на 26-ти август, а натпреварот ќе започне од 19:00 часот. Реваншот е на трети септември во Менхајм од 16:00 часот. Ќе потсетиме, победникот од овој двомеч ќе оди во групата со Нант, Кристиајнштад и Бенфика. ]]>

Понижување цели 15 минути: Рај Некар Левен го прегази Лемго со серија од 14 – 0 (видео) https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/ponizuvanje-celi-15-minuti-raj-nekar-leven-go-pregazi-lemgo-so-serija-od-14-0-video/ https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/ponizuvanje-celi-15-minuti-raj-nekar-leven-go-pregazi-lemgo-so-serija-od-14-0-video/#respond Fri, 09 Feb 2018 13:08:10 +0000 http://kurir.mk/?p=19942

Екипата на Лемго не така одамна важеше за состав од кој се плашеа најсилните европски екипи, но по се изгледа дека само името останало од овој бундеслигаш. Во вчерашниот меч против тимот на нашиот Филип Талески, Рајн Некар Левен, екипатан на Лемго забележа неверојатни 14 – 0 по само 16 минути во првиот дел. Во вториот дел малку се опуштија „лавовите“, инаку на гостите им се закануваше бродолом. Рајн Некар го победи Лемго со 38:17, а нашиот Талески даде 4 голови од исто толку обиди. ]]>