русидја – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Tue, 19 Jun 2018 06:07:18 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png русидја – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Кејн во финишот и донесе победа на Англија против Тунис https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/kejn-vo-finishot-i-donese-pobeda-na-anglija-protiv-tunis/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/kejn-vo-finishot-i-donese-pobeda-na-anglija-protiv-tunis/#respond Tue, 19 Jun 2018 06:07:18 +0000 https://kurir.mk/?p=67285

Англија со гол во судиското надополнување го совлада Тунис со 2:1 во вториот натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија. Англичаните во првиот дел ја оправдаа фаворитската улога и доминираа на теренот, при тоа имаа неколку сериозни шанси за погодок. Англија со голот на Хари Кејн во 18-та минута поведе со 1:0. Меѓутоа, Тунис иако потешко доаѓаше до контрола на топката успеа во 35 минута со гол од пенал, кој успешно го реализираше Ферјани Саси, да израмни на 1:1. Англиската репрезентација и во вториот дел продолжи со притисокот врз голот на Тунис, но изостануваше реализација се до 91-та минута кога Кејн повторно беше прецизен и донесе победа од 2:1. Во првиот натпревар од оваа група Белгија убедливо ја совлада Панама со 3:0.]]>