Сасуоло – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Thu, 28 Sep 2023 10:19:31 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png Сасуоло – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Сасуоло не планира да го продаде напаѓачот Лориенте на Тотенхем https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sasuolo-ne-planira-da-go-prodade-napagachot-loriente-na-totenhem/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sasuolo-ne-planira-da-go-prodade-napagachot-loriente-na-totenhem/#respond Thu, 28 Sep 2023 10:19:31 +0000 https://kurir.mk/?p=882694

Извршниот директор на калчолигашот Сасуоло Џовани Карневали изјави дека клубот не планира да го продаде напаѓачот Арман Лориенте на Тотенхем. - Не добивме никакви официјални предлози за Арман минатото лето. Сега нема да разговараме или да влегуваме во преговори за какви било предлози за Лориенте, изјавил Карневали за италијанските медиуми. Лориенте е во Сасуоло од август 2022 година и има осум гола и седум асистенции на 35 настапи за тимот. Порталот „Transfermarkt.com“ ја проценува вредноста на 24-годишниот Французин на 18 милиони евра.]]>

Сасуоло создаде повеќе шанси, можеше и со уште повисока разлика да победи. Јувентус имаше само два шута во рамките од голот на домаќините. Резултатот го отвори Лауриенте во 12. минута кој донесе водство за Сасуоло по еден голем кикс на Шчесни. Јувентус во 21. минута изедначи со автогол на Виња, но пред крајот на првиот гол Берарди ја врати предноста на Сасуоло. Во 78. минута Киеза постигна гол за 2-2, тоа беше првиот шут во рамките од голот на Јувентус на натпреварот. Но само четири минути подоцна Пинамонти ја врати предноста на Сасуоло, сега на 3-2. Во судиското продолжение Гати си постигна неверојатен автогол за конечна победа на Сасуоло од 4-2. ]]>

Сасуоло го продолжи договорот со тренерот Диониси до 2025 година https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sasuolo-go-prodolzhi-dogovorot-so-trenerot-dionisi-do-2025-godina/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sasuolo-go-prodolzhi-dogovorot-so-trenerot-dionisi-do-2025-godina/#respond Tue, 06 Jun 2023 07:30:17 +0000 https://kurir.mk/?p=842588

Тренерот на Сасуоло, Алесио Диониси го продолжи договорот со тимот до летото 2025 година, соопшти прес-службата на тимот. Четириесет и тригодишниот играч е во тимот од летото 2021 година. Претходно, Диониси ги предводеше Фиоренцуола, Имолезе, Венеција и Емполи. Минатата сезона Сасуоло заврши на 13. место со 45 бодови.]]>

Наполи продолжува со силни трансферни активности во последните неколку дена. По потписите на Џовани Симеоне и Тангуј Ндомбеле, клубот го официјализираше договорот со напаѓачот на Сасуоло, Џакомо Распадори. Трансферот е реализиран со едногодишна позајмица за 5 милиони евра, а вклучува задолжителна опција за купување во износ од 25 милиони евра. ч. Офанзивниот фудбалер за првиот тим на Сасуоло одигра 82 натпревари на кои постигна 18 гола и забележа девет асистенции. Тој е и италијански репрезентативец со 13 настапи, три гола и една асистенција за националниот тим со кој пред една година стана европски првак.]]>

Сасуоло бара повеќе: Наполи нуди 15 милиони за Траоре https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sasuolo-bara-povekje-napoli-nudi-15-milioni-za-traore/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sasuolo-bara-povekje-napoli-nudi-15-milioni-za-traore/#respond Sun, 01 May 2022 13:58:11 +0000 https://kurir.mk/?p=670453

Наполи ја испрати првата понуда на Сасуоло за играчот од средниот ред Хамед Траоре. Според „Calciomercato“ наполитанците понудиле 16 милиони евра плус бонуси за 22-годишниот фудбалер од Брегот на Слоновата Коска. Сепак, сумата не му одговара на раководството на Сасуоло кој му плати на Емполи точно иста сума за Траоре. Раководството на клубот планира да добие повеќе од 25 милиони евра. Исто така, Јувентус е заинтересиран за услугите на играчот од средниот ред. Траоре оваа сезона одигра 29 натпревари за Сасуоло, постигнувајќи осум гола и четири асистенции. Договорот на Траоре со Сасуоло е со важност до јуни 2024 година.]]>

Италијанскиот напаѓач Џанлука Скамака засега одолеа на интересот на гигантите Милан и Интер, и го продолжи договорот со калчолигашот Сасуоло за уште четири година. Младиот напаѓач беше интересен за големите италијански клубови, но одлучи да остане во клубот во чиј редови игра од 2017 година, со неколку позајмици во Џенова, Асколи, Цволе и Кремонезе. -Џанлука Скамака го продолжи договорот до јуни 2026 година, објави попладнево Сасуоло. Дел од италијанските медиуми наведуваат дека Скамака ова лето, сепак, би можел да се пресели на „Сан Сиро“ но под поголемо обесштетување. Скамака сезонава постигна 13 голови на 30 натпреварите во Серија А.  (МИА)]]>

Италијанскиот весник „Кориере дело Спорт“ открива дека главната трансфер цел на Милан на лето ќе биде Доменико Берарди од Сасуоло. Милан сака да ја засили десната крилна позиција, а најголема желба на тренерот Пиоли е токму Доменико Берарди. Берарди игра уште една одлична сезона и до сега има постигнато 10 гола и 11 асистенции, па и самиот е спремен да направи чекор напред во кариерата.]]>

Втор пораз по ред на Милан во Серија А, овојпат на свој терен од Сасуоло, тимот кој го совлада и Јувентус оваа сезона.Ннатпреварот почна одлично за Милан, во 21. минута по асистенција на Тео Ернандез, Ромањоли постигна гол за водство од 1-0. Но само три минути подоцна Скамака постигна супер гол од далечина за израмнување на 1-1. Веќе во 33. минута следуваше комплетен пресврт, по една мешаница Сасуоло поведе со 2-1, Кјаер последен ја допре топката, па погодокот беше запишан како автогол. Во 66. минута Берарди ги постави конечните 3-1 за Сасуоло. Во 77. минута Ромањоли направи намерен фаул како слободен играч, па судијата немаше дилеми, му покажа директен црвен картон. По овој пораз Милан има само еден бод повеќе од Интер кој е на третото место.]]>

Сасуоло одби 30 милиони за Локатели да оди на позајмица во Јувентус https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sasuolo-odbi-30-milioni-za-lokateli-da-odi-na-pozajmica-vo-juventus/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/sasuolo-odbi-30-milioni-za-lokateli-da-odi-na-pozajmica-vo-juventus/#respond Sat, 17 Jul 2021 08:38:15 +0000 https://kurir.mk/?p=538000

Раководството на Јувентус испрати понуда до Сасуоло за играчот за врска Мануел Локатели. Понудата за закуп со обврска да биде откупен договорот за 30 милиони евра е одбиена, тврди инсајдерот Фабрицио Романо. Преговорите ќе продолжат. Сасуоло бара 40 милиони евра, бидејќи тие знаат дека Арсенал е подготвен да ја плати оваа сума како обештетување за играчот. Минатата сезона Локатели одигра 34 натпревари во Серија А и постигна четири гола. Фудбалерот беше дел од италијанската репрезентација која неодамна го освои ЕВРО 2020.]]>

Црната серија на Интер против Сасуоло на „Меаца“ продолжува во целосна сила! Гостите извлекоа драматични 3: 3 во натпревар од 27. коло од Серија „А“ и немаат пораз на овој стадион во петтиот последователен натпревар. Натпреварот беше многу интересен и гостите отворија во 4-тата минута преку Франческо Капуто. Тимот од Милано стигна до пресврт во самиот крај на првото полувреме преку Ромелу Лукаку, кој постигна од пенал и гол на Кристијано Бираги. По паузата, драмата стана комплетна и во 81. минута Доменико Берарди погоди од уште еден пенал за 2:2. Во 86. минута Борха Валеро повторно ги донесе домаќините водство и веќе се гледаа како победници. Но, 180 секунди подоцна, Џанчакомо Манагани погоди за Сасуоло. Така, во рангот Интер има 58 бода и може да дозволи големо заостанување од Јувентус (66) и Лацио (62), кои водат нагости кај Аталанта. Гостите се на 12. позиција со 33 бода.]]>