шпански супер куп – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Fri, 13 Jan 2023 08:03:46 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png шпански супер куп – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Реал и Барселона во финалето на шпанскиот Суперкуп https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/real-i-barselona-vo-finaleto-na-shpanskiot-superkup/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/real-i-barselona-vo-finaleto-na-shpanskiot-superkup/#respond Fri, 13 Jan 2023 08:03:46 +0000 https://kurir.mk/?p=786721

Во финалето на шпанскиот Супер, кој се одржува во Саудиска Арабија, ќе се игра „Ел Класико“ меѓу мадридски Реал и Барселона, откако каталонскиот тим синоќа го совлада Бетис на пенали 6-4 (1-1, 2-2). За Барселона стрелец беше Роберт Левандовски во 40. минута, а во второто полувреме израмни Французинот Набил Фекир во 77. минута. Во продолжението Ансу Фати во 93. минута ја врати Барселона во водство, а осум минути подоцна натпреварот во пенал серија го однесе Лорен Морон. Одлуката за победникот дојде во третата и четвртата серија кога Марк – Андре тер Штеген одбрани два пенали, а Педри го постигна решавачкиот гол. Реал ден претходно, исто така, на пенали ја совлада Валенсија. Барселона в недела од 20 часот во Ријад ќе се обиде да ја освои 14 титула во шпанскиот Суперкуп, а ланскиот победник Реал со триумф ќе се израмни според бројот на трофеи во ова натпреварување со каталонскиот тим (13).]]>

Барселона се комплетира во пресрет на шпанскиот Суперкуп https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/barselona-se-kompletira-vo-presret-na-shpanskiot-superkup/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/barselona-se-kompletira-vo-presret-na-shpanskiot-superkup/#respond Mon, 06 Aug 2018 12:28:37 +0000 https://kurir.mk/?p=85045

Фудбалерите на Барселона кои беа дел од репрезентациите на Франција, Хрватска, Белгија, Бразил, Колумбија и Уругвај на Светското првенство 2018 година, го одржаа својот прв тренинг со останатите играчи, соопштено е на официјалниот сајт на каталонскиот клуб. Самуел Умити, Иван Ракитиќ, Томас Фермален, Фелипе Кутињо, Јери Мина и Луис Суарез им се приклучија на Лионел Меси, Серхио Бускетс, Жерар Пике и Жорди Алба кои се вратија во тимот минатата. Исто така на тренингот беа и Серхи Сампер, Усман Дембеле и Марк-Андре Тер-Штеген. Првиот официјален натпревар во новата сезона Каталоните ќе го имаат на 12 август во рамките на Суперкупот на Шпанија против тимот на Севиља.]]>