срббија – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Thu, 24 Mar 2022 18:30:21 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png срббија – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 У21: Македонските фудбалери поразени од Србија во евроквалификациите https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/u21-makedonskite-fudbaleri-porazeni-od-srbija-vo-evrokvalifikaciite/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/u21-makedonskite-fudbaleri-porazeni-od-srbija-vo-evrokvalifikaciite/#respond Thu, 24 Mar 2022 18:30:21 +0000 https://kurir.mk/?p=652846

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година загуби вечерва на гостувањето во Белград од Србија со 2-1 (1-0) во рамки на седмото коло од квалификациската групата Х за пласман на Европското првенство 2023. Србија имаше одличен старт на натпреварот под водство на новиот селектор Горан Стевановиќ и поведе веќе во деветтата минута преку Милош Пантовиќ. Македонските фудбалери настојуваа да дојдат до израмнување на резултатот, но се најдоа во нови проблеми во 67, минута, кога поради два жолти картони беше исклучен Бесир Исени. Србија ја валоризираше предноста од фудбалер во 82. минута преку Немања Јовиќ, а избраниците на селекторот Драган Канатларовски иако веќе во следниот напад ја намалија предноста на домаќините со голот на Бојан Димовски, сепак, немаа сили до крајот да извлечат бод од гостувањето во Белград. Македонската репрезентација со овој пораз остана на шест бодови и сега е четвртопласирана во групата пред следниот дуел во вторник во Скопје против Фарски острови.]]>