светско првенство во одбојка – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Mon, 12 Sep 2022 05:02:35 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png светско првенство во одбојка – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Италија е нов светски одбојкарски шампион https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/italija-e-nov-svetski-odbojkarski-shampion/ https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/italija-e-nov-svetski-odbojkarski-shampion/#respond Mon, 12 Sep 2022 05:02:35 +0000 https://kurir.mk/?p=731440

Италија ја победи Полска во големото мундијалско финале во Катовице и стана нов светски одбојкарски шампион во машка конкуренција. Стартот најави поинаков расплет, бидејќи Полска поведе со 1:0 во сетови, а водеше и со 3:0 во вториот сет, но Италијанците се разбудија навреме и не само што ја вратија неизвесноста во сетот, туку и го добија со 25:21. Во продолжение следуваше целосен пресврт, во кој „азурите“ ги добија третиот и четвртиот сет со 25:18 и 25:20 за конечни 3:1 во големото финале на СП кое финишираше во Полска. Левија со 19 поени бил предводник на новиот светски првак, додека Шливка освоил 12 поени за Полска во за него и соиграчите, загубеното големо финале.