требл – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Wed, 09 May 2018 07:04:54 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png требл – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 ПСЖ со трет „требл“ во Франција https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/psz-so-tret-trebl-vo-francija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/fudbal/psz-so-tret-trebl-vo-francija/#respond Wed, 09 May 2018 07:04:54 +0000 https://kurir.mk/?p=51816

ПСЖ го победи Ле Ербиер со 2:0 во финалето на Купот на Франција и четврта година по ред го освои турнирот. Ова е трет домашен „требл“ за Парижаните по 2015 и 2016 година - титулата во шампионатот, Лига Купот и Купот на земјата. Играчите на Унаи Емери очекувано доминираа на „Стад де Франс“ и поведоа во 26-та минута, кога Џовани Ло Селсе искористи асистенција на Тиаго Мота и го постигна првиот гол на натпреварот. ПСЖ продолжи да има целосна доминација, со 73,3 наспроти 26,7 отсто посед на топката. Уругвајскиот голгетер Единсон Кавани во 74-та од пенал ја удвои предноста на ПСЖ и го оформи крајниот резултат.]]>