женска одбојкарска репрезентација – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sat, 27 May 2023 20:16:27 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png женска одбојкарска репрезентација – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Одбојкарките со пораз од Австрија ја почнаа сребрената лига https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/odbojkarkite-so-poraz-od-avstrija-ja-pochnaa-srebrenata-liga/ https://arhiva.kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/odbojkarkite-so-poraz-od-avstrija-ja-pochnaa-srebrenata-liga/#respond Sat, 27 May 2023 20:16:27 +0000 https://kurir.mk/?p=839583

Женската одбојкарска репрезентација на Македонија со пораз го започна своето прво учество во Европската сребрена лига. Подобар противник на дуелот во Скопје беше селекцијата на Австрија која не совлада со максимални 3-0, по сетови 25-15, 25-20 и 25-15. Според резултатот, но и според играта, најголеми возбудувања имаше во вториот сет, но нашите одбојкарки немаа сили да го издржат ритамот на противнички и го загубија и овој сет во кој беа најблиску до освојување. Следниот натпревар нашата репрезентација ќе го одигра повторно на домашен терен и тоа в среда со почеток во 17:30 часот, кога во СЦ Борис Трајковски ќе гостува селекцијата на Летонија.]]>

Женската одбојкарска репрезентација на Македонија загуби од Египет со 3-1 (25-20, 11-25, 25-19, 25-23) во сетови во првиот ден на Медитеранските игри. Ова беше прв натпревар на нашата селекција по пауза од една деценија на големите натпреварувања. Египет отвори сигурно освојувајќи го воведниот сет со 25-20, но македонските одбојкарки силно го возвратија ударот израмнувајќи на 1-1 со 25-11. Сепак, наредните два сета припаднаа на Еѓипќанките, иако во четвртиот сет нашите претставнички во еден момент имаа водство. Македонија веќе утре ќе го игра натпреварот од второто коло против Тунис, а за ден подоцна е предвиден дуелот против Грција.]]>