женска јуниорска ракометна репрезентација – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk Најнови вести Sat, 15 Jul 2023 16:25:22 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.3 https://arhiva.kurir.mk/wp-content/uploads/2017/12/cropped-favicon-32x32.png женска јуниорска ракометна репрезентација – Kurir.mk https://arhiva.kurir.mk 32 32 Ракометарките на крајот претпоследни на ЕП во Романија https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/rakometarkite-na-krajot-pretposledni-na-ep-vo-romanija/ https://arhiva.kurir.mk/sport/rakomet/rakometarkite-na-krajot-pretposledni-na-ep-vo-romanija/#respond Sat, 15 Jul 2023 16:25:22 +0000 https://kurir.mk/?p=856988

Македонската женска ракометна јуниорска репрезентација ја совлада денес Хрватска со 31:26 и го заврши настапот на Европското првенство во Романија на претпоследното 15. место. Македонските ракометарки беа поквалитетни на теренот, а до победата дојдоа благодарение на одличното прво полувреме кое го добија со 18:8. Хрватската репрезентација се обиде да се врати резултатски во натпреварот и на четири минути до крајот ја намали негативата на 28:25, но нашите девојки не дозволија целосен пресврт, па лесно се одбранија од нападите на противникот.]]>