двојазичност

Пронајдени се 67 резултати на тема „двојазичност“
Вести

Не ги интересираат условите на гинекологија, туку двојазичноста: Директорот се пофали дека добил двојазични печати (ФОТО)

Економскиот директор на Универзитетската клиника за гинекологија, Валон Бела, од денес има печат на албански јазик. Тој во својот профил...
Вести

Градоначалникот на Велес му се закани на министерот за образование: „Или преведете на македонски или ќе си заминам“ (ВИДЕО)

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, бурно реагираше на говорот на министерот за образование Арбр Адеми, кој на новинарско прашање...
Вести

Двојазични униформи и македонски денар со албански симболи: Се создава паралелен јазичен систем, македонскиот јазик го губи кохезивниот фактор

Двојазични униформи на полицајците, пожарникарите, лекарите и медицинскиoт персонал како и двојазични судски процеси. Ова станува законска...
Вести

ДУИ ги користи кредитите со кои го донесе Заев на власт: Социјалните мрежи полни со благодарност за двојазичноста (ФОТО)

Речиси целото раководство на ДУИ вчера преку социјалните мрежи го прослави објавувањето на Законот за јазиците, т.е двојазичноста официјално...
Вести

Каде се парите од Агенцијата за примена на јазикот: Сумите скроени за да си поделат големи плати, а работата им е за нула

Законот за двојазичноста сè уште не е објавен, а Владата за годинава тргна на страна многу пари за него. Каде е огромната сума која требаше...