закон за јазици

Пронајдени се 178 резултати на тема „закон за јазици“
Вести

Петар Арсовски: Законот за јазици, ваков каков што е, ќе направи Македонците и Албанците да комуницираме преку преведувач

Добро познатиот поддржувач на политиките на актуелната Влада предводена од СДСМ и Зоран Заев, Петар Арсовски, смета дека на крајот,...
Вести

Ахмети: Венецијанската комисија ја користевме за да се намалат тензиите и предрасудите кај македонските сограѓани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само...
Вести

Мицкоски: Ќе поднесеме амандмани на Законот за јазици за тој да стане уставен, политиканството на Заев се удира од глава, ако се за правда, власта ќе ги поддржи

Немаме политика на принципи од власта, туку „купи ден продај“ политика. Имаме коцкање со државните и национални интереси, и не е само...
Вести

Николоски: Владата да го почитува мислењето на Венецијанската комисија и да достави нов текст на Законот за јазици, ако не тоа ќе го направи ВМРО-ДПМНЕ

Венецијанската комисија го потврди само она што ВМРО-ДПМНЕ го зборуваше години наназад. За потсетување Законот за јазици кој беше основа...
Вести

Законот за јазици ја раскара власта: Ахмети тврди едно, Заев го нападна ДУИ, Бошњаковски демантира криза, Османи уверува дека Законот е подготвен од нив

Законот за јазици очигледно ја раскара владејачката гарнитура лидерот на ДУИ Ахмети вели дека до Венецијанската комисија за проверка...
Вести

Реакција по однос на изјавата на Агим Нухиу објавена на порталот Фактор „Според јазикот на пасошите, Албанците се 30 отсто во Македонија“

Институтот за истражување и анализи на политики – Ромалитико реагира на информациите изнесени во порталот Фактор „Според јазикот...