вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Ќе ви го стопли срцето: Прва средба меѓу мајка горила и нејзиното штотуку родено бебе

Ќе ви го стопли срцето: Прва средба меѓу мајка горила и нејзиното штотуку родено бебе

Во зоолошката градина во Вашингтон после девет години се роди бебе горила. Тој момент бил снимен од камерите.

Мајката горила се породила сама, а на јавноста и привчеле внимание во моментот во кој за прв пат го бакна своето бебе.

-Раѓањето на горилата е важно не само за нас во зоолошката градина, туку и за целиот свето зашто станува збор за загрозен вид. Нашата цел е да и помогнеме на мајката околу грижата на својот потомок со оглед на тоа што таа за прв пат стана мајка. Сакамо да и помогнеме на секој начин, но веруваме дека таа ќе биде одлична мајка на малиот Моку, изјави Мередит Бастијан која е задолжена за грижа на приматите.