петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Трик за чистење тенџериња и тави кој ќе ве воодушеви – се користи обичен компир!

Трик за чистење тенџериња и тави кој ќе ве воодушеви – се користи обичен компир!

Овој совет е вистинско откровение, за чистење тави и тенџериња не ви треба ништо друго освен компири и малку сол!

Една жена сподели трик кој ќе ве спаси од купување скапи средства за отстранување дамки.

На видеото се гледа тава покриена со дамки од готвење, кои тешко се отстрануваат. Жената попрскала со сол на валканата тава, а потоа употребила половина компир за да ја исчисти површината. После тоа можете да го видите резултатот. Таа покажа чиста и сјајна тава без траги на неа, со натпис на кој пишуваше дека изгледа „исто како нова“.

„Толку убаво!“, коментира еден ентузијаст за чистење.

Додека друг додаде: „Ми го привлече вниманието“.

Кога станува збор за средување на домот, фер е да се претпостави дека сите ние бараме едноставни начини да си ги олесниме работите. Одредени домашни работи може да бидат досадни, а чистењето тенџериња и тави е нешто што многу луѓе го мразат. Погледнете го видеото и олеснете си ја оваа работа денес користејќи само компири и сол!