инфлација

Пронајдени се 195 резултати на тема „инфлација“
Вести

„Инфлацијата го јаде лебот на граѓаните, а во исто време функционерите на ДУИ и СДС се товат со бифтеци, по евтини цени во владиното бифе“

Додека народот се обидува да го преживее секој месец, борејќи се со енормната инфлација, која го јаде нивниот леб, во владиното бифе,...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: ММФ прогнозира двоцифрена инфлација за Македонија, а Ковачевски дополнително зголемува цени

ММФ прогнозира двоцифрена инфлација за Македонија, а Ковачевски дополнително зголемува цени, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Проекциите...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Бројките на ММФ покажуваат дека СДС ја води државата во економска пропаст со двоцифрена инфлација и слаб раст

Бројките на ММФ покажуваат дека СДС ја води државата во економска пропаст со двоцифрена инфлација и слаб раст, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ...
Вести

Мицкоски: Неспособната политика на ДУИ и СДС доведе до ситуација да се зголемува сиромаштијата и граѓаните да се борат како да го поминат месецот

Инфлацијата, и во месецот кој што преставува гордост за владата, е за 50 проценти повисока од онаа во Европската Унија, вели претседателот...
Вести

Мицкоски: Инфлацијата е два пати поголема од таа во еврозоната, цените растат, а се намалува вредноста на примањата на граѓаните

„Јасна е кондицијата, во првата половина од годината растот на БДП е далеку од под проектираниот, ако беше проектиран 3, 3 и повеќе проценти,...
Вести

Димитриеска Кочоска: Високата инфлација во Македонија е поради тоа што власта во континуитет влече погрешни одлуки

„За законот за не фер трговски практики зборувавме на почетокот на годината токму јас и Крешник Бектеши и уште тогаш зборував дека...
Вести

„Инфлацијата, која е највисока во Европа, го јаде буџетот на народот, а во меѓувреме, ДУИ и СДС се богатат на нивна сметка“

Економијата во Македонија никогаш не била полоша, инфлацијата царува, а работоспособниот народ се сели што подалеку од државата, за...